Доверието, което възпитава


Скоро чух една дългогодишна преподавателка и директорка на гимназия да казва, че най-ярко помни палавите си, “проблемни” ученици. Думите й силно ме впечатлиха, защото и моите най-ярки спомени от неколкогодишната ми практика като преподавателка по религия са свързани с две деца, диаметрално различни като поведение, но еднакво асоциални и отхвърлени от всички: едното свитичко, комплексирано, със слаб успех, на което всички в класа се подиграваха, че е глупаво, а другото буйно, недисциплинирано, което постоянно ставаше център на конфликти и сбивания. Няма да крия, че сигурно 90% от вниманието, усилията и мислите ми бяха насочени към тези две деца. Постоянно мислех как да покажа на тях самите и на другите, че могат, че са способни, че имат качества, че заслужават уважение, доверие и любов. И макар понякога другите деца да недоволстваха заради пристрастието ми и да ревнуваха, бях убедена, че най-добрият урок, на който мога да ги науча, е да не подхождат към никого предубедено зле, а да му дават шанс да прояви доброто в себе си, което Бог няма как да е пропуснал да вложи в душата му. До днес се питам как ли се е развил животът на тези две деца и какво е станало с тях.
Мисля, че всеки учител може да даде пример от своята практика, как ученици, които изглеждат безнадеждни, се преобразяват, ако открием в тях качество, което да оценим и ако ги насърчим да развият това качество. Поласкани от доверието, което им оказваме, след като години наред са се отнасяли с тях като с негодни за нищо, излишни, те полагат усилия да оправдаят това доверие и постепенно променят цялото си поведение, отношението си към учебния процес, към връстниците си, към възрастните, към живота си.
Когато едно дете не се чувства харесвано и безусловно прието, това много дълбоко и болезнено го наранява. За да се предпази от тази разрушаваща психиката му враждебна среда, то несъзнателно става асоциално и се ожесточава: затваря се в себе си или става агресивно и сякаш за да отмъсти за това убиващо го безлюбие, започва да проявява най-лошата си страна. Единственият начин този саморазрушителен процес да спре и да приеме обратна посока, е някой да повярва в това дете, да го обикне въпреки всичко, да му покаже, че не е лишено от качества, че е ценно, важно. Да му внуши с искреното си добронамерено отношение: колкото и да го криеш, аз знам, че си добър, чувствителен, знам, че притежаваш уникални качества и ако ти не събереш смелост да ги покажеш, да ги разкриеш, светът и човечеството ще се лишат от нещо много ценно, което Бог иска да им даде чрез теб.
Няма как да затворим очите си за лошото поведение на детето, но ако го заклеймяваме като некадърно или лошо, то все повече ще се утвърждава като такова. Никакво изобличаване, укори, морализиране, увещания и наказания няма да помогнат да изкорениш лошите страни в характера му, но поощрявайки добрите му страни, хвалейки го за тях, това неизбежно ще доведе до премахването на лошото в детето. Ако вярваме и внушаваме и на него, и на съучениците му, че леността, грубостта, неспособността са нещо външно, несвойствено на природата му, то все по-рядко ще ги проявява. Повярва ли то самото, че струва нещо, и другите скоро се убеждават в достойнствата му, но за да стане това, е нужно поне един човек да го обикне и да повярва в него авансово.
Всеки човек има мигове, когато проявява възвишената, божествената природа в себе си повече или по-малко убедително, за повече или по-малко време. Докато тя е крехка, нестабилна, са и нужни благоприятни условия, за да се прояви, атмосфера на безусловно приемане, уважение, снизхождение по отношение на лошите прояви и доверие в доброто начало в него. Целта на възпитанието е тази най-прекрасна и възвишена природа у детето да бъде разкрита и да се създадат благоприятни условия, тя да се разгърне и прояви.
Любовта и доверието са най-добрата среда, за да разгърне едно дете талантите и добродетелите си, да развие потенциала си и да даде добри плодове. Да обикнеш някого безусловно, значи да го потопиш в атмосферата на божественото. Това е същото, като да посадиш семе в плодородна почва.
Доверието е задължително условие за доброто възпитание на детето. Не можеш да възпиташ добър и способен човек, ако не вярваш в добрия потенциал и добрите перспективи пред детето. Доверие не в смисъл, че то никога няма да злоупотреби със свободата и възможностите, които му предоставяш, или че винаги ще отговаря на очакванията ти. Ако говорим за такова доверие, децата често ще ни разочароват. Децата са хора като всички нас, а за падналия греховен човек е естествено невинаги да отговаря на високите очаквания, да не използва винаги възможностите си по най-добрия начин и често да не знае какво да прави със свободата си. Само духовно зрелият човек може да проявява тази природа при всички обстоятелства: и когато го хулят и мразят, и когато потъпкват личната му воля, свобода и достойнство. Да очакваме такава крепкост у едно дете е неразумно.
Когато говорим за възпитание, имаме предвид друго доверие: доверие в добрите заложби у всеки, вярата, че Бог по рождение влага в душата на всеки човек потенциала да стане богоподобен. Говорим за вярата, че Бог във всяко дете е вложил специфични, уникални таланти, дарби, които ние като възпитатели сме длъжни да открием и да го насърчим, да го подпомагаме да ги развива. Добрият възпитател има дарбата да вижда добрите черти у всяко от децата и способността да го вдъхнови да ги развие. Лошите черти всеки може да види и да ги осъди, за това не са нужни педагогически умения.
На такова доверие в ценността му детето естествено и спонтанно отговаря с доверие. Доверчивостта и откритостта са характерни за детската възраст, но ако ние проявим недоверие в неговите добри заложби и безусловна ценност, то инстинктивно отдръпва своята доверчивост и с годините става все по-трудно някой да я пробуди отново.
Вярата на учителя в детето има и друго стабилно основание вярата в силата на любовта да преобразява. Потопи ли с обичта си детето в Любовта, тогава и двамата пребъдват в Господа и Той ще се погрижи да даде на възпитателя верните указания, а на възпитаника способност да ги изпълни. Когато се къпем в океана на Божията любов, Бог възпълва нашите недостатъци и немощи.
Ако възпитателят няма това доверие в детето, още при първите незадоволителни изяви на разсеяност, леност, недисциплинираност... ще го заклейми като негодно и всички ще повярват, че е такова. Това отношение ще блокира ума му и то ще се проявява все по-зле. Ако едно дете чувства дефицит от любов и доверие в способностите му, то приема света като враждебно място с недружелюбни и злонамерени хора и си изгражда начин как по-безболезнено да живее в този свят. Тогава или ще стане агресивно, или ще се самозатвори, или ще търси обиколни пътища, за да спечели одобрението на хората и ще развие психози.
Главната задача на възпитанието е да събудим божественото начало у детето. Най-подходящата атмосфера за това е атмосферата на безусловна любов и доверие в детето. Вяра. Непоколебима вяра, че божественото в него го има и рано или късно ще се разгърне, ще надделее над наследствената обремененост, лошите навици и поведение, въпреки незадоволителните на този етап успехи.
Децата са като цветята. Когато посадиш едно цвете, няма какво да го учиш как да расте и как да цъфти, можеш само да го поливаш, да го ториш, да го пазиш от плевели и листни въшки.
Аз имам две деца и с появата си те тотално разбиха илюзията ми, че децата се раждат като бял лист хартия, върху който ние, техните възпитатели, трябва да пишем. Не. Бог вече е написал Словото на живота върху скрижалите на сърцето им. Ако се усеща обичано и безусловно прието и ценено, детето ще отвори за нас сърцето си и ще ни позволи да прочетем какво е написано там. Нищо, че и ние все още само сричаме.