Човек на дълга - 70 години от кончината на Старозагорски митрополит Павел
“Не вие Мене избрахте, но Аз вас избрах и ви поставих да идете и да принасяте плод, и плодът ви да пребъдва” (Йоан. 15:16)
Ревностен в своето архипастирско служение, митрополит Павел с любов и крепка вяра отдава силите си за развитието и благоустройството на Старозагорска епархия. Като достоен наследник на своя предшественик по катедра, митрополит Методий, и продължител на неговите дела, Старозагорският митрополит Павел с усърдие постоянства в храмо-строителството и възобновяването на редица храмове и църковни сгради. Обогатен от книжовния опит, придобит по време на учителстването и ректорството му в Софийската духовна семинария, той отделя значително внимание и на книжовната и просветна дейност в Българската православна църква. Надарен с ясна мисъл, голямо красноречие и детайлно познаване на каноничните постановления, той е предпочитан съветник и събеседник, както сред своите събратя архиереи, така и от мнозина духовници и православни християни." Светското име на митрополит Павел е Петър Попконстантинов. Роден е на 05.03.1882 г. в гр. Самоков в потомствено свещеническо семейство. Първоначално образование получава в родния си град, а гимназиално в гр. Русе. През есента на 1897 г. е приет за ученик в Самоковското богословско училище, курсът на което завършва през 1902 г. През есента на същата година баща му го изпраща в Русия, където завършва шести клас на Таврическата духовна семинария в гр. Симферопол. От есента на 1903 г. до 1907 г. учи в Петербургската духовна академия, където се дипломира с научната степен “кандидат на богословието” за дисертацията си “Устройство Болгарской екзархийской церкви историко-канонический очерк”.
След завръщането си в България, от 01.09.1907 г. е учител-възпитател в Софийската духовна семинария, където на 06.12.1907 г. в семинарския храм “Св. Йоан Рилски” е постриган в монашество с името Павел от Великотърновския митрополит Антим. На 25.12. с. г. е ръкоположен в йеродяконски чин от Доростолския и Червенски митрополит Василий, който на 20.06.1908 г. го ръкополага и за йеромонах. От 01.09.1909 г. йеромонах Павел е назначен за протосингел на Пловдивската митрополия, която длъжност изпълнява до 13.12.1917 г. На 26.12.1913 г. по решение на Св. Синод е възведен в архимандритско достойнство от Пловдивския митрополит Максим.
От 14.12.1917 г. архимандрит Павел е ректор на Софийската духовна семинария. Като такъв на 27.03.1921 г. в столичния храм “Св. Седмочисленици” е хиротонисан в епископски сан с титлата “Драговитийски”. На 28.01.1923 г. е избран, а на 04.03. с. г. е и канонически утвърден за Старозагорски митрополит. От 1928 г. до 1932 г. и от 1937 г. до смъртта си митрополит Павел е постоянен член на Св. Синод. Автор е на множество проповеди и беседи от църковно-нравствен и богословски характер, а заедно с това се занимава и с редактирането на редица богослужебни книги и помагала. През 1920/1921 г. той заедно с архим. Стефан (по-късно Софийски митрополит и Екзарх български) и протопрезвитер Стефан Цанков, и под председателството на Варненския и Преславски митрополит Симеон е член-секретар на духовната комисия при Св. Синод за преглеждане на Екзархийския устав. Впоследствие е председател на смесената комисия от представители на Св. Синод и Министерството на вероизповеданията за преработване на изработения от Втория църковно-народен събор през 1921/1922 г. проект за Екзархийски устав, приет окончателно в завършен вид през 1932 г.
Сред многобройните дела на митрополит Павел е и преглеждането, редактирането и издаването от Св. Синод през 1929 г. на Требника с паралелни текстове на църковнославянски и новобългарски език. През 1930 г. превежда от руски “Православен християнски катехизис”, съставен от свещ. И. Жилов по пространния “Катехизис” на Московския митрополит Филарет, заедно с “Послание на източните патриарси за православната вяра” и знаменитото слово на св. Йоан Златоуст “За свещенството”. Също така работи и върху учебниците по Закон Божий за прогимназиите и семинарията, а като добър познавач на църковнославянския език и църковно-каноническото право преглежда и редактира на новобългарски език Евангелието и Апостола. Превежда от сръбски книгата на епископ Николай Велимирович “Войната и Библията”, изд. в Стара Загора през 1934 г., и работи върху преводи на различни съчинения от английски, сръбски и др.
Като епархийски архиерей дядо Павел е един от главните деятели за развитието и на просветно-образователното дело в населените места в Старозагорска епархия. Приветлив и общителен през всички дни на своя земен живот, той вдъхновява и напътства неуморно своето паство.
Наред с духовните си обязаности митрополит Павел отделя значително внимание и на социалната и благотворителна дейност в църковния и обществен живот. Председател е на старозагорския клон на Българския червен кръст, а от 1926 г. до 1935 г. е и главен ръководител на Съюза на православните християнски братства в България и постоянен сътрудник на списание “Християнска мисъл”.
Митрополит Павел многократно е пратеник на Св. Синод в тогавашна Сърбия, където взима участие в множество конференции за обсъждане на редица важни въпроси от православно-християнския живот. Проф. Димитър Дюлгеров го характеризира като “Човек на дълга”, а в спомените си за него Българският екзарх Стефан пише: “Той бе скромен в живота, дивен в делото и служението. Работеше не за похвала, а за полза на Църквата... Не познавам другиго с такава огромна логическа памет. Той бе като фотографически апарат запечатваше всичко в съзнанието си и го изнасяше на показ, когато бе нужно. Той бе скромен като теменужка. Достойно и мъдро изпълняваше възложените му задачи.”
Смъртта покосява митрополит Павел внезапно, оправдавайки думите на Псалмопевеца: “Човек е като дъх; дните му като преклонна сянка” (Пс.143:4). Почива на 4 октомври 1940 г. в с. Хаджи Димитрово, Казанлъшко, по време на една от многобройните си обиколки из своята епархия. Погребан е до старозагорския катедрален храм “Св. Димитрий Солунски”.