Празникът Рождество Христово


Празникът Рождество Христово е вторият по значимост след Възкресение Христово за древната Църква и остава такъв за Православната църква до днес. Докато на Запад към ХIV век по неясни причини той придобива първостепенно значение. И макар че в резултат на литургическата реформа в Католическата църква след II Ватикански събор Пасха отново получава първенствуващо място, в много католически страни Рождество си остава най-популярният сред християнските празници.
Рождество Христово в православната традиция се предшества от 40-дневен Рождественски пост от 15 ноември до 24 декември включително; на Запад той е предшестван от подготвителен период, наречен «Адвентом» (от латинското adventus пришествие), по-кратък като продължителност и неизискващ пост.
Празникът Рождество Христово има пет дни предпразненство от 20 до 24 декември и шест дни следпразненство и завършва с празника Обрезание Господне (1.I.). Бъдни вечер, или денят преди празника, преминава в строг пост.
В навечерието на Рождество се отслужват Царски часове. Всенощното бдение започва с Велико повечерие, по време на което се изпява пророческата песен «Яко с нами Бог». Църковните песнопения, прославящи Рождество Христово, са написани от св. Роман Сладкопевец, св. Софроний и св. Андрей Йерусалимски (VII век), св. Йоан Дамаскин, св. Козма Маюмски, св. патриарх Герман (VIII век) и други.
Празникът Рождество Христово в много държави е официален празник и милиони семейства в цял свят празнуват този ден. Но не бива да забравяме, че Рождество е преди всичко свещен ден на Бога, който честваме, възпоменавайки безконечната Му любов, не пожалила Своя Син за спасението на човешкия род. Затова, за да посрещнем достойно този празничен ден, всеки трябва да се изпълни с благоговение пред пречистия образ на Младенеца Иисус. Без тази мисъл празникът губи своето значение и смисъл. Празнувайки Рождество Христово, трябва да се молим Неговият дух на любовта да се разбуди и да се възроди в нашите сърца, за да станат те ясли, готови да Го приемат, да се сдобием с драгоценните дарове на добродетелите, които да Му поднесем в дар. Рождество е празник на любовта, мира и благоволението, а благоволението е всеопрощение, това е желание за добро към всеки и във всичко, пълно себеотречение и любов, обгръщаща цялото човечество.
Ако се стремим да осъществим помежду си в правда и истина празника Рождество Христово, то в нашите дни ще се повтори това дивно чудо, Христос отново ще слезе на Земята, защото Неговият Дух ще обитава във всеки от нас и ангелските песни ще звучат постоянно в нашите души, изпълвайки ги с безкрайна радост.