Коледната елха и православната традиция
![Версия за печат Версия за печат](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
Смятам, че обичаят да украсяваме коледно дърво за коледните тържества не е просто западна заемка, която трябва да заменим с някаква практика с чисто православен характер. Вярно, не съм се задълбочавал подробно в изучаване историята и произхода на коледното дърво, но съм на мнение, че то се съчетава уместно със смисъла на празника Рождество Христово.
Най-напред можем да го свържем с пророчеството на пророк Исаия: “И ще покара младочка от Иесеевия пън, и клон ще израсне от неговия корен” (Ис. 11:1). Св. Козма Песнопевец също е имал предвид това пророчество, когато е описал Христа като цвета, който разцъфнал от стеблото на Дева от корена на Иесей. Иесей, бащата на Давид, е коренът; младочката е цар Давид; цветът, който разцъфнал от корена и младочката, е Пресвета Богородица. Цветът на Богородица дал плод и това е Христос. Всички подробности от тази родословна линия са прекрасно представени в Свещеното Писание. Така коледното дърво може да ни бъде спомен за родословното дърво на Христос като Човек, живял на земята, както и за любовта Божия, а и за последователно, прогресивно отсяване на Христовите предци в посока към върха. И най-отгоре, на върха грее звездата на Богочовека Христос.
В допълнение към символиката на това коледното дърво е спомен за дървото на познанието, а също така и преди всичко за дървото на живота. То помага да изпъкне истината, че Христос е дървото на живота и че ако не вкусим от това дърво, “родоначалник на живота”, ние не можем да живеем истински, нито да изпълним смисъла на живота си.
Коледният празник е неразривно свързан със светото Причастие. Само по отношение на светото причастяване ние не можем да познаем вкуса на обожението в Христа, ако най-напред не сме победили дявола, когато се е изправял пред нас със съблазни, наподобяващи дървото за познаване на доброто и злото, които са изпит за нашата свободна воля. Ние ликуваме и се веселим, защото “Дървото на Живота разцъфна из утробата на Дева в пещерата”.
Откъс от книгата “Празници Господни: въведение към дванадесетте празника в контекста на православната христология”, 1993 г.
Превод: Анжела ПЕТРОВА