Общо понятие за Божественото Откровение

Думата откровение на гръцки означава искрено откриване или разкриване някому нещо. Под Б о ж е с т в е н о О т к р о в е н и е се разбира това, което Сам Бог открива на хората, за да могат те правилно и спасително да вярват в Него и достойно да Го почитат. Щом говорим за Божествено Откровение, то от само себе си следва, че Бог първо открива на хората Самия Себе Си, дава им знание за Своето съществуване, разкрива им Своето величие, могъщество и творческа сила и второ, съобщава им свръхестествени религиозни истини, които са им необходими за тяхното нравствено усъвършенстване и спасение.
Божественото Откровение е дадено за всички хора и за всички времена. То може да се възприеме само от хората, защото те са сътворени по Божи образ (Бит. 1:26-27) и са предназначени от Твореца за вечен живот: "Бог е създал човека за нетление и го е направил образ на Своето вечно битие" (Прем. Сол. 2:23); и още: "Бъдете свети, защото Аз Господ, Бог ваш, съм свет" (Лев. 19:2); "Бъдете съвършени, както е съвършен и небесният ваш Отец" (Мат. 5:48). Затова стремежът на хората към светост и съвършенство е съвсем естествен. Приемането на Божественото Откровение като извор на жива вода, която тече в живот вечен (Иоан 4:14), задоволява този стремеж. Без Откровението вярващите щяха да се лутат в мрака на суеверието и нечестието и щяха да бъдат най-нещастни от всички земни създания. Но поради греховна нечистота и немощ не всички са способни да възприемат направо откровение от Бога. Поради това Той е избрал особени известители на Неговото Откровение. Тези известители предавали Божественото Откровение на всички, които желаели да го приемат и да живеят според него.
Известители на Божественото Откровение са били Адам, Ной, Авраам, Моисей и другите пророци. Те са приели и проповядвали на хората начатъците на това откровение. Божественото Откровение в пълнота и съвършенство е донесъл на земята въплътилият се Син Божи Господ наш Иисус Христос. Сам Той свидетелства: "Казах ви всичко, що съм чул от Отца Си" (Иоан 15:15). Неговите ученици и техните приемници го проповядвали и продължават да го проповядват по цялата вселена.
В тази връзка твърде знаменателни са думите на св. апостол Павел, който пише: "Бог, след като в старо време много пъти и по много начини говори на отците чрез пророците, в последните тия дни говори ни чрез Сина, Когото постави за наследник на всичко, чрез Когото сътвори и вековете" (Евр. 1:1-2). В Стария Завет Бог откривал Своята воля много пъти - не изведнъж, защото не биха могли да я възприемат не само еврейският народ, но и самите пророци; откривал я на части: на един откривал едно, на друг друго. Напр. на пророк Исаия Бог открил раждането на Месия от Дева и Неговите страдания; на пророк Михей - мястото, където щял да се роди Спасителят; на пророк Даниил - времето на Неговото идване; на пророк Малахия - раждането на св. Йоан Кръстител, и т. н. Бог откривал на пророците Своята воля по много начини: или в сън, или във видение, или в пряк разговор, или в символи. В Новия Завет – в последните тия дни - Бог дал Своето откровение в цялата му пълнота и съвършенство чрез Сина Си, Когото направил и по човечество наследник и господар на всичко съществуващо, чрез Когото е сътворил и самия свят. Думите: "Когото постави и за наследник на всичко, чрез Когото сътвори и вековете" показват безкрайното превъзходство на Божия Син пред всички старозаветни известители на Божественото Откровение. Те свидетелстват и за превъзходството на новозаветвото Откровение пред старозаветното.
В зависимост от времето, когато Откровението се дава, от формите и пълнотата му, както и от окончателното изпълнение на казаното в него, делим Откровението, макар и условно, на три: 1. подготвително, или Стари Завет, 2. централно, или Нови Завет и 3. окончателно, което хората ще получат, когато настъпи краят на света. В Стария Завет Бог дал на хората правила на поведение; Неговото слово приело форма на учение и Закон (Изх. 20:1-17), към които те трябвало да се придържат в своя живот (Втор. 29:29). В Новия Завет Откровението е съсредоточено в Иисуса Христа, Който едновременно е негов източник и негово съдържание. Тук се различават три етапа: 1. Сам Иисус Христос дава Откровението на Своите апостоли; 2. отначало апостолите го съобщават на повярвалите, а по-късно това върши Църквата под ръководството на Светия Дух и 3. то ще получи окончателен завършек, когато у хората познанието чрез вярата се замени с непосредствено съзерцаване тайните Божии. Това ще рече, че краят или завършекът на Откровението е посочен в новозаветните свещени книги.
Божественото Откровение ни дава познание за единия по същност и троичен по лица Бог. В Стария Завет истината за троичността на Бога е само загатната (срв. Бит. 1:26, 3:22, 11:7; Исаия: 6:3 и др.), а в Новия Завет е разкрита ясно (срв. Мат. 28:19; 1 Йоан.5:7 и др.).
Никой човек никога не е имал пълно и точно познание за Бога поради това, че Той е абсолютен, а човекът е ограничен. Доколкото имаме познание за Бога, имаме го чрез въплътения Негов Син, Който Сам Го е обяснил. "Бога никой никога не е видял: Единородният Син, Който е в недрата на Отца, Той Го обясни” (Иоан 1 :18); а обяснението е безусловно вярно, защото е божествено. Далият това обяснение казва за Себе си: „Никой не познава Сина освен Отец; и нито Отца познава някой, освен Синът, и комуто Синът иска да открие" (Мат. 11 :27). Природата на Сина Божи, тайната на единството на божествената и човешката природа в Него, висотата и чистотата на Неговия божествен характер са такива, че никой човек не може напълно да ги разбере. Вярващият със сърцето си приема тайната на Боговъплъщението, приема Иисуса Христа, Който "има думи за вечен живот” (Иоан 6:68). Троичността на Бога пък е напълно достъпна само за трите божествени Лица. Частично в тази непостижима тайна могат да надзърнат само тези измежду хората, на които Синът Божи открие, а Той открива на всички, които по своята вяра и любов са способни и достойни да приемат това откровение.
Истините на вярата, които се съдържат в Божественото Откровение, са непостижими за ума, но са достъпни за сърцето. Те са открити от Бога на светите апостоли и чрез тях са проповядвани на целия свят. Св. апостол Павел пише: "Проповядваме Божията мъдрост, тайна, съкровена, която Бог е предопределил преди векове за наша слава, която никой от властниците на тоя век не е познал ... А нам Бог откри тава чрез Своя Дух, защото Духът прониква във всичко, дори и в дълбините Божии” (1 Кор. 2:7, 8, 10). Такова духовно богатство съдържа Божественото Откровение.