Как реагираме, когато допуснем някаква грешка в ежедневието си, когато не се окажем “на ниво”? Подминаваме факта с усмивка, отчитаме грешката си и решаваме занапред да внимаваме повече или дълго се терзаем, “предъвкваме” случая пак и пак, виним ту себе си, ту друг, ту обстоятелствата... От какво се смущаваме: от страх, че ще наскърбим Бога или от страх, че ще се изложим пред околните; от страх, че Бог ще ни отхвърли като за нищо непотребни или от страх, че някой ще ни се присмее? Какво искаме: да дадем най-доброто от себе си за Бога или на всяка цена да се представим добре; да изправяме себе си или да предизвикваме постоянна възхита у другите? Неспособността ни да отчитаме и да прощаваме грешките и недостатъците си не е ли по-скоро белег за болезнено честолюбие и гордост, отколкото за смирение? Не сме ли понякога прекалено строги и взискателни към себе си и другите, не сме ли по-сурови съдници, отколкото е Бог?
Според преп. Никодим Светогорец погрешно е да считаме за добродетел прекомерната скръб, която ни обзема по причина на някакво прегрешение, тъй като такава скръб е плод на “гордост и самомнение, които се основават на възлагане на прекомерно големи надежди на себе си и собствените ни сили”.
Гордостта и високото мнение за себе си ни изкушават да поемаме задачи, които често надвишават силите и възможностите ни, с надеждата да докажем на света и на себе си колко сме способни, организирани, богато надарени. Но всеки път, когато не успеем в нещо, когато допуснем и най-малка грешка, изпадаме в малодушие, защото виждаме “паднал и проснат на земята идола, на който сме възлагали всичките си очаквания и надежди т. е. себе си”. Прекомерната скръб за грешка, която сме допуснали, прави живота ни “горчив, неспокоен и безплоден, като напразно губим много време. И всичко това произлиза от туй, че забравяме за своята естествена духовна слабост”.
По съвсем друг начин реагира смиреният човек, който се уповава на Бога. Когато се случи да падне в някакво простимо прегрешение (а непростими са само неизповяданите смъртни грехове), той се натъжава, разкайва се, но не губи време и сили в безконечно самоокайване, а продължава да си изпълнява задълженията с неотслабваща радост и дръзновение.
Струва ми се, че е израз на смирение да си признаеш: “Аз очевидно не съм съвършен”, а израз на смелост е да си кажеш: “Сбърках, но дай Боже, с всеки изминал ден да се справям все по-добре.”
Може би грешките, които допускаме в ежедневието си са просто напомняне, че сме немощни и че трябва да бъдем по-снизходителни към грешките на другите. Може би така Бог милостиво ни предпазва от по-голямо зло, когато ни види готови да замахнем срещу някого с камък в ръка? Може би всяка наша малка грешка е актуализиране на евангелското: “Който от вас е без грях, нека пръв хвърли камък върху нея.” Може би и срещу себе си продължаваме да хвърляме камъни дълго след Христовото: “И Аз те не осъждам. Иди си и недей вече греши” (Йоан. 8:7,11). “Покаянието казва преп. Никодим винаги трябва да бъде въодушевено и проникнато от силна надежда на Бога и при леки всекидневни падения, а още повече при по-тежки, в които Бог допуска понякога да пада и усърдният Божи раб.”
Да умеем да прощаваме на себе си, е не по-малко важно, отколкото да прощаваме на другите. Често цял живот не можем да си простим не само грешка, която сме допуснали в миналото и която вече сме изповядали, но и “погрешен” избор, нещо “пропуснато”, все не можем да си простим, че сме “толкова наивни”, “толкова доверчиви”, “толкова отстъпчиви”, “толкова непохватни” или че не сме толкова стройни, колкото бихме искали, или толкова атлетични... Стоим “закотвени” за самообвиненията си и не можем да продължим напред. Причината за тази наша мазохистична непростителност, струва ми се, е същата, поради която не можем да прощаваме и на “нашите длъжници”, на ближните, които все нещо ни дължат: благодарност, уважение, разбиране и т. н. причината е в гордостта. Гордостта не допуска в сърцето ни онази любов, която е дълготърпелива, пълна с благост, всичко прощава... и т. н. (вж. 1 Кор. 13 гл.) Питам се какво има предвид Господ, когато ни приканва: “Бъдете съвършени, както е съвършен вашият Небесен Отец” и не включва ли този стремеж към богоуподобяване и готовността да прощаваме, ако се налага и 70 пъти по 7?
Не искам да кажа, че трябва да заглушим съвестта си или постоянно да се самооправдаваме. Трябва да сме критични към себе си, да виждаме и признаваме грешките си, да се учим от тях, но веднъж получили опрощение да се освободим от чувството за вина и съжаление и да продължим напред.
Когато се случи да паднем в някое простимо прегрешение, например, ако проявим небрежност или нетърпение, ако кажем нещо неточно или не на място, ако се увлечем в спор, изпаднем в гняв, ако проявим суета и т. н., първата ни мисъл е какво ще си кажат другите, че ще се изложим. После идват мисли като: безнадежден съм, за нищо не ставам, аз съм позор за себе си и др. Всичко това все повече и повече ни разстройва, изпадаме в униние, отчайваме се, а за християнина няма по-пагубно състояние от отчаянието. Огорчението ни обаче много бързо стихва, ако насочим мисълта си към Господа, ако се запитаме например: тази грешка дали ще се окаже фатална за моето спасение; много ли огорчих Бога с нея; Той дали ще ми прости? Тогава много скоро разбираме, че проблемът не е в конкретната грешка, която сме допуснали, че не с нея огорчаваме Господа, а с гордото себелюбие, с което сме се изявявали, с дръзката си самоувереност, с осъдителния поглед, с който сме претегляли грешките на другите, с липсата на смирение и упование на Господа, с маловерието си. Сламката, в която сме се препънали, е само повод да забележим гредата, която отдавна премрежва погледа ни.
Да, ние допускаме грешки. Колкото и да се стараем, сигурно и занапред ще допускаме. Това е в реда на нещата. Това е нормално за немощни и несъвършени същества като нас. Но вероятността да грешим и занапред, не бива да ни спира да поемаме ангажименти и да ги изпълняваме според силите си. Особено ако можем без страх да добавим: “Старая се да давам най-доброто от себе си, колкото и да са нищожни моите сили и възможности, аз искам да служа на Бога от цялото си сърце. Немощен съм, но “Всичко мога чрез Иисуса Христа, Който ме укрепява” (Филип. 4:13).