ОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ НРАВСТВЕНОСТ И РЕЛИГИЯ


Нравствеността може да се изгражда и само чрез естествените духовни сили на човека. Чрез нравственото си чувство и съзнание човек може да прави разлика между добро и зло и чрез гласа на съвестта си и свободната си воля да следва доброто, и да избягва злото, да се стреми към добродетелност и съвършенство.
Нравствеността може да е отделена от религията и дори някъде да процъфтява на автономна почва, но и тогава тя се подхранва от сокове, които извират от богоподобните дълбини на човешката душа.
Вярата в доброто винаги съдържа в себе си частица от вярата в Бога и може да се разкрие в пълнота чрез нея. “Аз – пише руският религиозен философ Владимир Соловьов /1853-1900 г./ – мога да върша доброто съзнателно и разумно само тогава, когато вярвам в неговото обективно самостоятелно значение в света, т. е. с други думи, когато вярвам в нравствения светопорядък, в Провидението, в Бога.” Видният датски моралист Мартенсен /1808-1884 г./ казва още по-определено, че във вярата в доброто и във всеотдайната служба нему се съдържа религиозен момент и скрита вяра в Бога. Той пише: ”Ако някой каже:”Аз не вярвам в Бога, но вярвам в моя дълг”, и ако той при това извършва подвизи на самоотречение и самопожертване, които доказват, че тази му вяра е искрена, то ние от своя страна считаме такива хора за религиозно вярващи, доколкото в това тяхно съзнание за дълга изпъква жертвеникът на незнайния Бог /вж Деян.17:23/. По такъв начин безусловната вяра в дълга съдържа в себе си скрита вяра в нравствения светопорядък и в нравственото ръководство на света, дремеща вяра в божествения Промисъл”. Западните моралисти Роте и Навил отбелязват, че се срещат, особено между образованите съсловия, такива хора, които не носят в себе си твърдо и ясно религиозно убеждение; все пак за тях може да се каже, че те носят в сърцето си Бога, скрит от тяхното собствено съзнание, влиянието на Когото в тях се разкрива в тяхната честност и в техните обществени добродетели.
“Не обича ли Христос този, който обича Правдата?” – пита риторично руският религиозен мислител Алексей Хомяков /1804-1860 г./. – “Не е ли Негов ученик този, чието сърце е отворено за състрадание и любов? Не подражава ли на единствения Учител, явил в Себе си съвършенството на любовта и самопожертвувателността, този, който е готов да пожертва щастието и живота си за братята си? Който признава светостта на нравствения закон и в смирението на сърцето си признава и своето крайно недостойнство пред идеала на светостта – не е ли въздигнал той в своята душа олтар на Този Проповедник, пред Когото се прекланя войнството на умовете небесни? На него не му достигат само знания, но Той обича Този, Когото не познава, подобно на самаряните, които се прекланяли пред Бога, без да Го познават? Или по-точно: не Него ли обича той, само че под други имена, като правда, състрадание, любов, самопожертване; накрая, всичко истинско човешко, всичко велико и прекрасно, всичко това, което е достойно за почитане, подражание, благоговение, всичко това – не са ли различни форми на едното име на нашия Спасител?” Този, който обича истината, обича Христос и напълно заслужава названието “анонимен християнин”.
Вярата или религията служи за основа на нравствеността. Само тогава ще има у човека твърда увереност в нерушимостта и значението на нравствения закон и в от неговото изпълняване, ако в основата на този закон лежи вярата във всеблагия Бог, Чието слово /закон/ „пребъдва довеки” /1 Петр. 1:25/. Ако у човека липсва вяра в Бога, то какво може да го подбуди към изпълнение на нравствения закон? Тогава човек лесно може да стигне до извода, че той сам за себе си е закон и може да живее, както му повелява неговото развратено себелюбиво сърце. Както зданието без основа не може да бъде здраво и надеждно, така и нравственият живот, който не се опира на вярата в Бога, няма да има здрави основи.
Вярата по най-непосредствен начин е свързана с нравствеността и наличието в човека на вяра зависи от нравственото състояние на личността. Нравствеността позволява на човека да съхрани целостта на своята личност и битие. Когато разрушаваме нравственото начало, заедно с това разрушаваме и човешката личност. Не напразно една от добродетелите, свързана с понятието за нравственост, се нарича целомъдрие, което характеризира цялостността на личността. Така че нравствеността лежи в основата на човешката личност. Ако тази цялостност е нарушена, ако самата личност е разрушена, тя едва ли би била способна да концентрира всичките си сили – умствени, душевни, интелектуални, всичките си чувства, та върху висотата на този духовен подем да се разпали пламъкът на вярата?
Често хората не виждат връзката между нравствеността и вярата и не могат да я постигнат. Те предполагат, че нравствеността може да съществува независимо от религията; от такива хора често може да се чуе противоположния аргумент, според който не е задължително да вярваш, за да си добър човек. И когато Църквата настоява за органична връзка между вярата в Бога и нравствеността, хората не приемат тази нейна проповед, или направо я отхвърлят. И това си има своето обяснение, защото в разбирането за природната нравственост, способна да съществува без религията, има известна доза истина. Нравственото начало, вложено от Бога в нашата душа, е част от нашето същество, то е нещо изначално присъщо на човешкия род.
Без вярата в Бога, Чието слово е вярно и истинно, не може да има твърда надежда за достигане целите на нравствения живот. Религията и вярата в Бога поддържат човека в нравствения живот, дават му сили за достигане на нравствените цели. В нравствения живот ние срещаме много препятствия и изпитваме в себе си недостиг на сили. Така например нашата телесна природа, подхвърлена на болести, страдания, слабости, често се явява като препятствие за достигане на нравствено съвършенство. Още повече са препятствията в човешкия дух. Тук, по думите на апостола, ние усещаме друг закон, противоречащ на духовния закон, така че не доброто, което искаме, правим, а злото, което не искаме, него вършим /Рим. 7:15-23/. В тази борба ни поддържа само вярата в благия и премъдър Бог, в Неговия всеблаг промисъл, вярата в нашия Спасител Господ Иисус Христос, извършил и извършващ чрез силата на Светия Дух възраждането, обновлението, спасението на човека. Само наличието на вяра в тази всесилна, благодатна помощ може да подхранва и усилва стремежа към нравствено съвършенство.
Връзката между религия и нравственост е толкова тясна, че чистотата на вярата непременно се отразява върху чистотата /качеството/ и висотата на нравствеността. Без правилно понятие за Бога не може да има и правилно понятие за нравствеността. Още при грехопадението в рая първият човек поставил своето „аз”, любовта към себе си по-високо от Божията любов. Намирайки се в греха, човек прави себе си център на своя живот и затова нравствеността му се извращава от себелюбието, егоизма или лъжливата любов към самия себе си. Неговата нравственост е твърде далеч от своя идеал. Само в християнската религия нравствеността може да достигне най-висока чистота, защото в християнството ние имаме възвишено учение за Бога, Който е най-висшата любов и общението с Когото е най-висшият и най-достойният предмет на човешките желания и стремежи. Само в християнската религия човек се призовава да се откаже от егоизма, а така също от лъжливата привързаност към света. Само в християнството ние имаме учение за Бога като Един Небесен Отец на всички и оттук следва, че всички хора са братя и сестри.
По такъв начин вярата в Бога или религията съставлява основата на нравствеността. Религията може да се уподоби на корена на растение, а нравствеността – на ствола и клоните.
Но оттук следва също, че религията не може да остане жива и действена, ако се откаже от нравствеността: тогава тя се изражда в лъжлива мистика. Затова св. ап. Иаков казва: ”Вярата без дела е мъртва” /Иак. 2:26/. Истинската вяра има нравствен характер и нравствеността има религиозен характер. Същата истина за тясната връзка между вярата и нравствеността изразяват и отците на Църквата. Св. Игнатий Богоносец /50-107 г./ казва: ”Вярата е пътеводител, а любовта – път към Бога”.