Храм

Храмът е сграда за обществено богослужение. Той се нарича още и църква, което ще рече събрание. Бог, наистина, е навсякъде, но Той проявява по-особено Своите благодатни сили в места, които са Нему посветени (Второзак. 12:5, 11; 3 Цар. 8:29; 2 Пар. 5:13; 7:1). А такива места са храмовете. Храмът, следователно, е дом Божи (3 Цар. 9:10; Ис. 56:7; Мат. 21:13), Божие обиталище (3 Цар. 8:30). Затова храмовете се отличават от другите сгради както по своята архитектура, така и по своята вътрешна уредба и украса. Храмът е тъй устроен, че да напомня за Бога и да извиква у нас молитвено разположение.
Сегашните наши православни храмове са построени и разпределени по образеца на старозаветната скиния и на Иерусалимския храм. Те се състоят от три главни части: притвор (артика, нартика, паперт), средна част (кораб) и св. олтар.
Православните храмове обикновено са обърнати към изток, отдето идва светлината; Христос е нашият духовен изток (Лука 1:18), Слънце на правдата.
В притвора обикновено се извършват някои по-малки обществени молитви и тайнства: обручение, девети час, лития, очистителни молитви и др. Тук в древност е имало и баптистериум кръщелна, каменна купел (къпалня, басейн), в който са се извършвали масови кръщения. Също тук са стояли и оглашените, както и ония, които са се каели за греховете си.
В средната част стоят християните-богомолци. Тук има певници, т.е. места за църковните певци, големи и малки свещници, аналои (поставки за икони, които се целуват от богомолците), тронове (седалища за по-възрастните и по-немощните), полиелеи и др.
Св. олтар е отделен от средната част с иконостас, т.е. преграда, на която са поставени свещени образи. Тия образи, наречени икони3, са обърнати с лице към запад, към богомолците. По средата на иконостаса има двукрилни врати, наречени царски двери, а на северната и южната еднокрилни врати с икона или вход със завеса. В някои по-малки храмове има само една странична врата на иконостаса северна.
Иконите са разположени в няколко реда. Най-долният ред представлява историята на грехопадението или събития от Стария Завет. На втория ред са големите или т.н. „царски“ икони. Те се подреждат обикновено така: от дясната страна на царските двери са иконите на Иисус Христос, св. Иоан Предтеча и на св. архидякон Стефан (на южната врата); отляво на царските двери на св. Богородица, на храмовия светия или храмовия празник и на св. архангел Михаил (на северната врата). Третият ред икони са на по-големите Господни и Богородични празници, четвъртият на св. апостоли, петият на св. мъченици, светители и преподобни, шестият (ако има) на св. пророци и старозаветни патриарси. Някои по-малки църкви имат само една редица икони царските. Над царските двери се слага или образ на лъчезарно слънце символ на Бога, или някой символ на Св. Троица, или т.нар. „Неръкотворен образ“ или т.нар. „деисис“. По-горе се поставя картината на Тайната вечеря и най-горе Разпятието Христово. Над Разпятието виси нарочно кандило.
Иконостасът се е развивал постепенно. Първоначално не е имало никаква преграда между св. олтар и средната част на храма. После се явила каменна ниска преграда (парапет), по-после се издигнали колони (стълбове) с архитрав (съединителна горна греда), и най-после между колоните почнали да поставят икони.
Православната иконопис по дух и рисунък се отличава от инославната особено от западнохристиянската. Докато в католическата иконография например се обръща внимание повече върху правилността на анатомическите форми и върху външната красота, в източната е подчертана повече духовност изразът на духа. Тук фигурите са удължени, образите са строги, замислени, съсредоточени, изпити, цветът на кожата тъмен; погледът е отправен към небето, очите са сравнително по-големи. Целият образ по такъв начин носи характер на иреалност, безплътност, условност. Затова старата християнска православна икона има повече значение на условен образ, на символ, отколкото на портрет. В тоя стил са изписани древнохристиянските, старобългарските и староруските храмове и икони. В наше време обаче се забелязва желание да се излезе от този древнохристиянски строг и скован стил (канон) и на иконата да се даде по-голяма реалистичност, т.е. да бъде по-близко до действителния човешки образ. Но и този по-нов стил не пренебрегва онова, що е характерно за православната иконография, като се стреми да предаде силата на духа над материята. Иконата трябва да изразява светост, да излъчва неземна красота, благост, вяра и нравствена чистота. Тя трябва да извиква религиозни чувства, да възнася душата от земята към небето. В този стил и дух се изписва и целият храм със събития от библейската старо- и новозаветна история, както и с дивните образи на св. Божии угодници.
Св. олтар е най-светата част на храма. В него могат да влизат само свещенослужители и техните помощници.
В средата на олтара се намира св. Престол. Св. Престол обикновено се прави от камък. Покрит е с една долна покривка от бял ленен или памучен плат, наречена срачица (риза), и индития горна покривка от по-дебел цветен плат.
Върху престола се поставят: св. антиминс четвъртит плат 50 х 60 см, върху който е изобразено погребението Христово и в който е вложена частица от мъченически св. мощи; напрестолно св. Евангелие, напрестолен кръст, дарохранителница, и два свещника. Зад св. Престол се поставят седмосвещник и разпятие.
От северната страна на св. Престол, в източната олтарна стена се намира проскомидията или протесисът. Проскомидията представлява ниша (пезул), прилична на малка пещерка. Тя изобразява пещерата, в която се е родил Христос. Тук се извършва проскомидията, т.е. подготвителната част на св. Литургия. Тук се пазят св. богослужебни съсъди и утвари: св. потир (чаша), дискосът (плосък, кръгъл съд, диск), звездицата, копието, лъжичката, теплотата (металическа чашка за топла вода), покровците (кръстовидни платнени покривки), въздухът (четвъртита платнена покривка 70 х 70 см), гъбата и др.
Източната страна на св. олтар се нарича „горно място“. Тук сядат свещенослужителите по време на литургийното апостолско четене. Този стар църковен обичай обаче не винаги и не навсякъде днес се спазва.
При православното богослужение се употребяват също и свещи, кандила и тамян. Свещите и кандилата са не само за осветление. Те имат и символично значение. Пламъчетата на свещите и кандилата ни напомнят, че нашите души трябва да горят с пламъка на вярата. При това светлината създава и светло, радостно, празнично настроение. Кадилният тамян е символ на усърдна молитва както димът на тамяна се издига нагоре към небето, тъй и нашата молитва трябва да възлиза към Бога (Пс. 140:2). Но тамянът, свещите и кандилата имат още значение и на приятна Богу жертва. Тамянът е благоуханна смола; пчелният восък, от който са направени църковните свещи, идва от най-благоуханните билки; елеят изтича от маслината символ на мир и на благодатна Божия сила. Следователно, каденето и паленето на свещи и кандила е символ на нашата чиста и благоуханна духовна жертва Богу.
Храмовете се строят в най-различна форма и стил: като кораб символ на ковчега, в който се спасили от потопа Ной и неговите близки, а днес в новия ковчег храма, се спасяват вярващите в бурното житейско море; кръстовидна символ на Христовия кръст; ротонда (кръгла форма) символ на Божието съвършенство и безкрайност. Както кръгът няма нито начало, нито край, тъй и Бог е безначален и безконечен. Върху самия храм или близко до него се издига висока кула с камбани и клепала. Камбанният звън възвестява началото на отделните богослужения и на по-важните им моменти, както и някои радостни или тъжни случаи от живота на църквата и на нейните членове при тържествени молебени (бързо и радостно), на погребения (бавно и тъжно) и пр.
Архитектурният стил на християнските храмове е най-разнообразен. Най-старият е базиличен т.е. четвъртита продълговата църква с равен или засводен таван. Ако църквата е трикорабна, двата странични кораба са отделени от централния с колони или зидани стълбове. Друг стил е романският, трети византийският, с правилни кръгли сводове, четвърти рано- и късно готическият, със стреловидно заострени кули и сводове, пети ренесансов, с предпочитание на древногръцките класически форми; шести барок, с отрупани орнаменти от гирлянди, плодове и човешки фигури; седми рококо (опростен барок), с преобладаване на мидената черупка като декоративен орнамент; старобългарски опростена базилична форма с тесни прозорци и барабановиден купол; руски с високоцилиндрични куполи с луковиден покрив и осмоконечен над него кръст.
Всеки храм се посвещава или на някой Господски и Богородичен празник, или на някой Божи угодник. Празникът, на който е посветен храмът, се нарича „храмов празник“. За този ден храмът основно се почиства и украсява. В навечерието на храмовия празник се отслужва велика вечерня с петохлебие или бдение, а на другия ден св. Литургия с участието на повече свещенослужители. След отпуста на литургията се извършва водосвет и специална лития с поменаване имената на живи и покойни ктитори и приложници на храма.