СРЪБСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ - СВЕТИИ
![Версия за печат Версия за печат](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/imagecache/main/Stefan_Nemanja[1]_0.jpg)
“От първия сръбски крал или жупан Симеон Неман сръбското кралство съществувало 250 години до Стефановия син Урош, седми род от Неман. Така на седмото поколение се свършило кралството им. Не са имали градове, нито се знае кой от тях где е седял. Правили хубави манастири и черкви и имали голяма ревност в благочестието; с това се прославили на земята и пред Бога.”
Преп. Паисий Хилендарски,
“История Славянобългарска”
“Особена характерна черта на Немановата династия била тяхната набожност.”
Константин Иречек, “История на Сърбия”
Не е нужно да си историк, за да се съгласиш с думите на преп. Паисий Хилендарски и Константин Иречек. Достатъчно е човек да отиде на неколко-дневно поклонническо пътуване из големите сръбски манастири, градени от сръбските владетели, и да види там нетленните им и чудотворни мощи, за да се убеди в тяхното благочестие и в дълбоката им и искрена вяра, определяла живота им.
За обединител на населените със сърби земи и основател на независимата сръбска държава се счита Стефан Неман, велик жупан на Сърбия, който поставя началото на династията на Неманите, управлявали страната повече от два века. “От него започнало кралското родословие и благочестие в Сърбия” (преп. Паисий Хилендарски).
Стефан Неман или преподобни СИМЕОН МИРОТОЧИВИ бил твърде набожен човек и след като станал сръбски велик жупан, имал две главни цели да разшири и закрепи държавата си и да утвърди у своя народ православната вяра. Той предприел решително гонение срещу богомилите и изкоренил ереста от Сърбия. Предприел усърдно храмостроителство. Негово дело е манастирът “Студеница”, църквата “Св. Георги” (сега в развалини) в Рашка, църквите “Св. Георги” и “Св. Николай” в областта Топлица. Изисквал от поданиците си да посещават редовно богослужение. Възпитал и синовете си Вукан, Стефан и Растко в православен дух.
Най-малкият му син Растко, повлиян от светогорски монаси, избягал на Света Гора и приел монашество с името Сава.
Когато Стефан Неман утвърдил сръбската държава и православната вяра в нея, той се отказал от престола и по примера на своя син Сава приел монашество с името Симеон. Това става на 25 март Благовещение 1195/6 г. в манастира “Студеница”.
До 8. Х.1197 г. монах Симеон се подвизавал в “Студеница”, където си приготвил гроб, но по покана на сина си Сава заминава за Света Гора заедно с много свои велможи, които приемат там монашество. Първоначално монах Симеон се установил във “Ватопед” при сина си. По-късно, през 1198 г., на мястото на стария разрушен манастир, наричан “Хилендар”, издигнал нов величествен манастир. Построил и няколко параклиса на Света Гора.
Монах Симеон се подвизавал в “Хилендар” в строг подвижнически живот до смъртта си на 13. II. ок.1200 г. Умира на проста рогозка с думите: “Всякое дихание да славит Господа”. Синът му Сава го погребал в Хилендарската църква до десния клирос и трона на игумена. От мощите му изтекло целебно миро. На следващата година той бил обявен за светия.
Така великият жупан Неман, който положил началото на независимата сръбска държава, станал и пръв сръбски светител и идеал за следовниците си сръбските владетели, утвърждавайки завинаги православната вяра у сръбския народ. Християнското име Стефан на великия жупан Неман било възприемано от неговите приемници през ХIII-ХV век, които наред с рожденото си име носели и името Стефан. Свети архидякон и първомъченик Стефан бил считан за покровител на сръбската Неманова държава и изобразяван на печата и монетите й.
Съпругата на Стефан Неман Ана (преп. АНАСТАСИЯ СРЪБСКА) също приела монашество с името Анастасия и се оттеглила в манастира “Св. Богородица” в Топлица. Представила се в Бога на 21 януари ок. 1200 г. Погребана е в м-р “Студеница” в притвора на Богородичния храм. Църквата чества паметта й на 21 януари.
Твърда опора на православието бил и неговият брат Мирослав, който в края на ХII в. бил княз на Захълмие със седалище гр. Стон. Той построил в долината на р. Лим манастира “Св. Петър” и щедро го обдарил с имоти. Утвърждавал православната вяра в своите владения и разпространил славянската писменост. Счита се, че т. нар. “Мирославово евангелие” преписано от дякон Григорий и по-късно отнесено в “Хилендар”, е поръчано от този владетел.
Другият брат на Стефан Неман Страцимир, издигнал манастира “Св. Богородица” в Градец (днешния гр. Чачак).
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/imagecache/main/sv_Sava_0.jpg)
Духовнопросветното дело на Стефан Неман било продължено от синовете му: св. САВА, архиепископ Сръбски и св. крал СТЕФАН ПЪРВОВЕНЧАНИ.
След смъртта на своя баща, монах Сава се уединил в исихирий в Карея, където съставил служба на св. Симеон и устави за своя исихирий и за Хилендарския манастир. По-късно той бил ръкоположен за йеромонах, а после възведен в архимандритско достойнство.
След тежки и опустошителни за сръбската държава и народ междуособни войни между синовете на Неман Стефан и Вукан, Стефан се заел да укрепи Сърбия. Помирил се с Вукан и повикал другия си брат архимандрит Сава, да се върне от Света Гора в Сърбия, като донесе мощите на баща им. Архимандрит Сава бил посрещнат на границата от Стефан, Вукан и много духовенство и народ, а мощите на св. Симеон Мироточиви били погребани в неговия манастир “Студеница” на 19. II.1207 г. Архимандрит Сава останал в Сърбия като игумен на “Студеница”. Със средства на Стефан, Сава построил нов манастир “Жича” (до днешно Кралево), укрепявал разклатената православна вяра у народа и го подтиквал да строи църкви и да обновява старите, обучавал свещенството.
Събрал много младежи в манастира “Студеница” и ги учел на славянска писменост и вероучение, като ги подготвял за свещеници и учители. Със своята широка просветителска дейност архимандрит Сава подготвил учредяването на самостойна Сръбска църква.
Голям ревнител за Православието, добър дипломат и мъдър църковен политик, през 1219 г. архимандрит Сава заминава в Никея, където настоял за учредяването на автокефална Сръбска архиепископия.
Патриарх Мануил I Харитопул (1215-1222) ръкоположил архимандрит Сава за Сръбски архиепископ и така била основана самостойна Сръбска православна църква.
Заел се с устройването на Сръбската църква, архиепископ Сава ръкоположил много свещеници, както и нови епископи. На всеки епископ връчил по един препис на Номоканона (т. нар. Фотиев номоканон или книга Кормчия), за да управляват съгласно каноните. Катедрите на епархиите били в манастири поради недостатъчния брой градове.
На 7. V.1220 г. на голям народен събор в манастира “Жича” архиепископ Сава коронясал Стефан, който като пръв владетел коронясан за крал на Сърбия, бил наричан Първовенчани.
Св. крал Стефан Първовенчани, син на преп. Симеон Мироточиви, брат на св. Сава, архиепископ Сръбски, завършва живота си като монах Симон на 24 септември 1224 г. Чудотворните му мощи почиват нетленни в м-ра “Студеница”.
Архиепископ Сава умрял в Търново след Богоявление 1236 г. Цар Йоан-Асен II и Българският патриарх Йоаким I го погребали тържествено в царската църква “Св. 40 мъченици”.
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/Stefan_vladislav.jpg)
Свети СТЕФАН ВЛАДИСЛАВ, синът на св. крал Стефан Първовенчани, като всички от династията на Неманите бил искрено отдаден на православната вяра и след смъртта си бил канонизиран за светец. През есента на 1232 г. той наследява на сръбския престол своя брат Стефан Радослав, който бил постриган за монах с име Йоан и умрял в мир.
Крал Владислав бил венчан за дъщерята на българския цар Йоан-Асен II Белослава. На 6 май 1237 г. Владислав успял да измоли от своя тъст мощите на архиепископ Сава I и ги пренесъл в новопостроения Милошевски манастир. През 1594 г. те са изгорени от турците във Врачар. Обаче ръката на светеца се съхранява в манастира “Света Троица” в Плевля, Черна гора. От тази ръка липсва малкият пръст. Той от 1839 г. се съхранява в мощехранителница в манастира “Покров Богородичен” в Самоков, който по това време е бил метох на Хилендарския манастир.
Паметта на св. архиепископ Сава I се чества на 14 януари и 6/19 май. 14 януари се чества и като празник на сръбската просвета.
Свети САВА II, архиепископ Сръбски, е другият син на св. крал Стефан Първовенчани. Преди замонашването си се казвал Предислав. Следвайки примера на своя чичо св. Сава I, той приел монашество и се отдал на монашеския подвиг. След като архиепископ Арсений I заболял тежко, бил избран за архиепископ на Сръбската православна църква и я управлявал с изключителна ревност и любов. Упокоил се в Господа през 1268 г. Мощите му се намират в манастира в Печ. Църквата чества паметта му на 6 февруари.
Преподобният ДАВИД, който се чества на 24 септември, пък е най-малкият син на Вукан. Рожденото му име е Димитър и като потомък на Стефан Неман имал титлата “жупан”. Изградил е църква на р. Лим, т. нар. Давидовица.
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/StefanUrosI[1].jpg)
Сръбският крал СТЕФАН УРОШ I (1243-1276) отнел престола от брат си Владислав. Заедно със съпругата си, кралица Елена Французойката, имат двама сина: Драгутин и Милутин. По примера на предходниците си крал Урош си построил задужбина Сопочанския манастир (сега в развалини, западно от Нови пазар). По негово време под влияние на жена му кралица Елена католицизмът в сръбските земи се засилва. След като през есента на 1276 г. синът му Драгутин, подкрепян от Унгария, му отнел престола, Урош избягал в областта Захълмие, където станал монах под името Симеон и скоро (1.V.1277 г.) умрял. Не е канонизиран.
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/StefanDragutin.jpg)
Синът на крал Стефан Урош I - Драгутин, управлявал Сърбия между 1270 и 1275 година. Претърпените военни поражения и лични беди той възприел като Божие проклятие, задето отнел престола на баща си. Отказал се от престола в полза на по-малкия си брат Милутин (1282-1321) и се оттеглил в областта Срем, където тайно се подвизавал в изкопана дупка, пълна с камъни и тухли. Обръщал към православието еретици богомили. Преди смъртта си приел монашество с името Теоктист. Знае се, че неговите нетленни мощи почивали в манастира “Джурджеви ступови” до 1597 г. Днес се пазят само части от мощите му в църквата в Чачка и ръката му, която се пази в манастира “Дечани”. Църквата го слави на 30 октомври като преподобни ТЕОКТИСТ, в мире крал на Сърбия ДРАГУТИН.
Владичеството на Урош I и Драгутин се счита за смутно време в историята на Сръбската православна църква, което я изтощило и спънало нейното развитие. Затова пък при благочестивия крал Стефан Милутин (1282-1321). Сръбската църква и държавата претърпели разцвет. Територията на Сърбия се разширила на юг (Македония и Албания), а с това и диоцезът на Сръбската православна църква.
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/Milutinst.jpg)
По време на управлението си свети крал СТЕФАН МИЛУТИН надминал всичките си предходници по храмостроителство и подпомагане на Сръбската православна църква. Изградил повече от 40 църкви. Построил църкви в “Хилендар”, Йерусалим, Цариград, София и Солун. Покрил своята държава с църкви и манастири, от които най-хубави били “Грачаница” (до Прищина) и неговата задужбина Банскиян манастир “Св. Стефан”. Обдарил щедро манастирите в Македония, “Трескавец” при Прилеп, “Виргински” при Скопие, “Св. Георги” при Кичево. Милутин щедро подпомагал манастирите, та да бъдат те огнища на православна духовност и просвета.
Опитите на папските легати, насърчавани от кралицата-майка Елена, да сключат уния с Милутин, не успели. Бранел ревностно православната вяра и своя народ. Преуспявал във всичко, защото за всичко се уповавал на Бога.
Крал Стефан Милутин сменил няколко жени и ослепил сина си Стефан Дечански, когото сръбски боляри обявили за крал, но въпреки това след смъртта си (29.Х.1321 г.) просиял в святост и бил канонизиран за светец. Мощите му били пренесени в задужбината му Банския манастир, където се радвали на народна почит. Вероятно по време на Косовската битка (1389 г.) били пренесени в с. Трепча, а към 1460 г. в София, където мощите на светия крал се пазят и днес в църквата “Св. Неделя”. Софиянци дълго време я наричали “Св. Крал”. Мощите са нетленни и чудотворни и се радват на всенародна почит. Паметта му се чества от БПЦ на 30 октомври.
Може би тук е мястото да споменем, че в своята “История славянобългарска” св. Паисий Хилендарски твърди: “В София лежи Драгутин, а не Милутин. Службата и празникът им са съставени заедно, но тяхната служба първо поменува Милутина и повече го слави. Поради празничната служба помислили, че е Милутин, но не внимават за кого се чете житието. Милутин е в Бана Лучина, мощите му били погребани в някоя размирица и останали в място, неизвестно на сегашните хора. Драгутин бил пренесен от Срем в София. Милутин станал крал след Драгутин. Той царувал 40 години, бил най-славен и добър свети крал, разширил земята на сърбите, превзел от гърците много места и съградил много черкви и манастири. И нямало друг сръбски крал, подобен нему в славата, благочестието и ревността, които имал към Бога.”
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/Stefan_Decanski_ktitor.jpg)
След смъртта на крал Милутин борбата за престола била спечелена по Божий промисъл от благия по характер Стефан Дечански (1321-1331). След коронясването му на 6. I.1322 г. той взел да се нарича Стефан Урош III. Свети вмчк СТЕФАН ДЕЧАНСКИ, крал Сръбски, бил човек благочестив и силно вярващ, голям благодетел на Сръбската православна църква. Син на св. крал Милутин и баща на цар Душан. Заради домогвания към престола по нареждане на баща му бил ослепен и изпратен на заточение. Прекарал пет години в манастира “Пантократор” в Цариград и по благочестие, търпение и благост надминал всички монаси. Тогава му се явил св. Николай и му върнал зрението. От благодарност към Бога съградил задужбината си прочутия Дечански манастир, по чието име крал Стефан се нарича Дечански. Живял свято, благочестиво и праведно, според житието му, съставено от Григорий Цамблак. Стефан Дечански завършил своя земен път с мъченическа смърт пленен от сина си Стефан Душан и удушен по негова заповед на 11. ХI.1331 г. Църквата чества паметта на великомъченик Стефан Дечански на 11 ноември.
Свети УРОШ, княз Сръбски, в монашество Стефан. Син на крал Драгутин. Запазил по време на брака си чистота и целомъдрие, а преди смъртта си приел монашество с името Стефан. Упокоил се през ноември 1316 г. Погребан е в манастира “Папраче” при Зворник. От гроба му изтекло свето миро. Църквата чества паметта му на 11 ноември.
Сестрата на св. вмчк Стефан Дечански Сръбската православна църква чества като преп. ЕЛЕНА ДЕЧАНСКА. След смъртта є е погребана в Дечанския манастир, където мощите й се пазят до днес. Нейната прослава е свързана с турските безчинства в Дечанския манастир, който през 1692 г. бил оплячкосан и осквернен. Тогава по милост Божия от кивотите на св. крал Стефан Урош III Дечански и кралица Елена излязъл огън, който унищожил поругателите. Църквата чества св. преп. Елена Дечанска на 21 май.
В политически план владичеството на сина на св. вмчк Стефан Дечански СТЕФАН ДУШАН се счита за най-славния период в историята на Сърбия. Тя се разпростряла от Белград до гр. Арта (Понтийско море) и от брега на Зета до р. Места. Отправил поглед и към Цариград. Стефан Душан се провъзгласил през октомври 1345 г. за цар на сърби и гърци, а архиепископ Йоаникий бил провъзгласен за патриарх.
Стефан Душан следвал примера на предходниците си и щедро облагодетелствал църкви и манастири в своята държава и в чужбина (Синайския манастир, Света Гора, Йерусалим, Бари...). Построил величествения “Св. архангели Михаил и Гавриил” в Бистрица до Призрен (1345-1347).
Църквата била главният му сътрудник в укрепяването на държавата. Духовенството било почитано от гражданската власт и народа. Архиереите принадлежали към висшето съсловие (боляри). Сръбския патриарх, Охридския архиепископ, архиереите и игумените на големите манастири направил членове на Държавния събор. Законодателството му също утвърждавало Православието и обезпечавало издръжката на Църквата.
Магьосничеството, суеверието, пороците и ересите били гонени. Следвайки примера му, болярите също се съревновавали в благотворство към Църквата. Но “Кратка била неговата сила и зло произлязло от нея” (История славянобългарска).
След смъртта на Стефан Душан на 20. ХII. 1353 г. сръбското царство бързо се разпаднало, а всеобщият упадък изпълнил със скръб духовенството и народа. Светогорски монаси разпространявали мълвата, че това нещастие е следствие от схизмата. За Стефан Душан в “История славянобългарска” се казва: “Всички четирима патриарси съборно го проклели и отлъчили от закона. Така Стефан си навлякъл заради високоумието си и убийството на баща си проклятие от патриарсите и Божия гняв. С неговия дом се свършил родът на Неман Симеон. Тоя Стефан се нарекъл цар, погубил сръбското кралство, в това проклятие и отлъчване и умрял.” Въпреки ктиторството и огромната подкрепа, която оказвал на духовенството, цар Стефан Душан не е канонизиран. Затова пък неговият син Урош благоугодил на Бога въпреки далеч по-скромните си политически заслуги.
Св. УРОШ, цар Сръбски царувал в тежките години на разпада на сръбската държава. Според житието му той бил кротък, набожен и благ по душа. Бил убит на 31-годишна възраст през декември 1367 г. Бог прославил неговите свети мощи с много чудеса. До 1942 г. те са почивали в манастира “Язак” във Фрушка гора, след което са пренесени в Белград и положени в катедралната църква редом с княз Лазар и деспот Стефан Щилянович. По времето на цар Урош II е обновен манастирът “Св. Наум” в Охрид. Църквата чества паметта му на 2 декември.
В продължение на няколко години Сърбия била разкъсана на отделни княжества, които били лесна плячка за настъпващите турски орди. В желанието си да възстанови сръбската държава на Немановци, княз Лазар започнал да се нарича Стефан, както предишните сръбски крале, и да им подражава в боголюбие и храмостроителство.
Негово дело са манастирът “Раваница” и няколко по-малки манастири в Браничевско, както и църквата “Св. Стефан” в столицата му Крушевац.
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/Lazar_Hrebeljanovic[1].jpg)
Свети вмчк княз ЛАЗАР СРЪБСКИ е сред най-почитаните сръбски владетели. След като бил коронясан, той побързал да изпрати пратеници в Цариград, за да измоли вдигането на анатемата от сръбския народ. Схизмата била вдигната през 1375 г. и Цариград признал Сръбската патриаршия.
Княз Лазар самоотвержено се опитвал да защити Сърбия от турските нашественици. Решителна битка с войските на султан Мурад се състояла на Косово поле през 1389 г. Сръбски войник се прокраднал в стана на турците и убил султана, но неговият разярен син Баязид I повел турците и разгромил сръбската войска, пленил княз Лазар и заповядал да му отсекат главата.
Според древното предание преди битката на св. княз Лазар се явил ангел Господен и го попитал кое царство ще пожелае земното или небесното. Боголюбивият сръбски владетел избрал Царството на Христа, Царя на небесата, и със своя народ се покорил на всесъвършената Божия воля, която е върховен закон на небето и земята. Затова пред Баязид застанал, очаквайки да приеме мъченическа смърт. “Разделяйки се от земното си тяло и царство заради Христа, той е спасил душата си и душата на народа си и е придобил безсмъртното Небесно Царство. А неговото тяло Господ не предаде на тление, ами го прослави с нетленност и много дарове на чудотворства.”
Тялото му е пренесено в построения от него манастир “Раваница” в долината при Чуприе. При голямото сръбско преселение 1690 г. е пренесено в Сремска Раваница във Фрушка гора. По време на Втората световна война през 1942 г. мощите на княз Лазар са пренесени в съборната църква в Белград. Днес нетленните и чудотворни мощи на княза-мъченик почиват в задужбината му - манастира “Раваница”. Паметта му се чества на 15 юни.
След Косовската битка и смъртта на княз Лазар съпругата му, княгиня Милица, поела властта в много тежки години за Сърбия като васал на Баязид I (син на убития при Косово поле султан Мурад I). Поради турското настъпление и наложените от султана тежки данъци диоцезът на Сръбската православна църква силно намалял, тя обедняла и влиянието й силно намаляло.
След падането на Видинското царство княгиня Милица и монахиня Евтимия, вдовица на деспот Углеш, измолили от султан Баязид да им предаде мощите на св. Петка Епиватска, които били пренесени от Търново във Видин. Мощите първо били в княжевската църква в Крушевац, а после пренесени в Белград.
Княгиня Милица обдарявала Дечанския и други манастири и изградила манастира “Любостиня”. Тук тя приела монашество с името Евгения, вероятно през 1395 г., а преди смъртта си на 11 ноември 1405 г. приела велика схима с името Ефросиния. Светите мироточиви мощи на преподобна ЕВГЕНИЯ ЕФРОСИНИЯ, княгиня сръбска Милица, почиват в любостинския храм. Църквата чества паметта й на 19 юли.
След оттеглянето в монашество на княгинята-майка невръстният син на княз Лазар СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЧ поел сам управлението на страната. Той е роден през 1377 г. Възпитан в чистота и благочестие. От рано изучавал божественото и човешкото познание. През целия си живот с усърдие и любов четял Свещеното Писание, преписвал книги. Като владетел се стремял да проявява милосърдие, но най-вече да утвърждава в православието своя народ. Добър дипломат и държавник, той бил и храбър войн. Изградил много градове, рудници и преместил столицата си в Белград. Стефан Лазаревич издигнал в Белград църкви и манастир, а край гр. Ресава великолепния манастир “Манасия”. Сръбската православна църква била негов верен съюзник срещу помохамеданчването на народа.
Сам превел много книги от гръцки. Ресавският манастир станал голямо просветно огнище. Под закрилата на деспот Стефан намерили покой и условия за духовен живот и книжовна дейност много духовници и книжовници, бягащи от турските издевателства в България и Византия. В неговия двор в Белград е живял като изгнаник и последният български цар Константин, където той се разболял и починал. Благочестивият княз Лазар много го обичал и го “оплакваше като същински брат и раздаваше много милостиня за неговата душа”. Скоро и самият деспот Стефан изненадващо се разболял от сърце и предал в мир своя дух на Господа.
Църквата го чества на 19 юли. Счита се, че откритите през 1977 г. чудотворни мощи в манастира “Копорин” са на св. княз Стефан Лазаревич.
Наследникът на Стефан Лазаревич Джурджа Бранкович (1427-1456), негов племенник, също бил ученолюбив и боголюбив владетел, за което свидетелства преписката му с Цариградския патриарх Генадий Схоларий. Като всички сръбски владетели и той помагал на църкви и манастири в Сърбия и Света Гора. Той пренесъл в столицата си Смедерево от Родос (Епир) мощите, считани за тези на св. ев. Лука, когото почитат оттогава за покровител на Смедерево и Сърбия.
Положението в държавата ставало все по-тежко. Деспот Джурджа дал дъщеря си Мара за жена на султан Мурад II (1435 г.), но Мурад не пожалил сръбската държава и владетелското семейство. Ордите му грабели и рушели, наложени били тежки данъци. Западнали големите манастири “Дечански” и “Милешевски”. След Сегединския мир между Турция и Унгария Мурад II върнал на деспот Джурджа държавата му през 1444 г. След падането на Цариград 29. V. 1453 г. той откупил от турците много пленени епископи, монаси и монахини и ги подслонил в Смедерево. Но бил принуден непрекъснато да води войни, за да брани държавата си.
След смъртта на деспот Джурджа 24.ХII.1456 г. крахът на сръбското деспотство бил неизбежен. На 20.VI.1459 г. султан Мохамед II превзел Смедерево и с това окончателно била унищожена сръбската държава.
Веригата от просияли в святост сръбски владетели продължава и през ХV и ХVI в. в смутните времена на турското владичество.
Синът на деспот Джурджа и Ирина Стефан Бранкович, известно време живял при своята сестра Мара в двора на султан Мурад II. Ослепен в Одрин по заповед на султана, той за кратко поема властта над Сърбия като деспот през 1458 г. след брат си княз Лазар, но скоро след това е принуден да бяга в Албания, където се жени за Ангелина, дъщерята на Георги Скендербег. Сляп и несретен, но винаги предан на Бога, Стефан Слепи се упокоил през 1468 г. Мощите на свети СТЕФАН СЛЕПИ деспот Сръбски, почиват в манастира в Крушедол, задужбина на сина му св. Максим. Църквата го чества на 9 октомври.
Съпругата му преподобна АНГЕЛИНА, заедно с него търпяла горчивината на живота в поробена Сърбия и в изгнаничество. Възпитала синовете си Максим и Йоан в православната вяра. След смъртта на деспот Стефан, тя се отдала на молитва и милосърдие, на градеж и обновяване на храмове. Вярна съпруга, добра майка и съвършена християнка, тя се сподобила със святост. Нейните чудотворни мощи, заедно с тези на съпруга й и на просиялите им в святост синове, почиват в манастира в Крушедол. Църквата чества паметта є на 10 декември.
Синът на св. Стефан Слепи и преп. Ангелина, св. МАКСИМ, архиепископ Влахозапланински, приема монашество в манастира “Манасия”. По-късно бяга от турците в Румъния, където поема Влахозапланинския архиепископски престол.
На стари години се връща в Крушедол. Там съгражда манастир, в който се подвизавал дълги години. Упокоил се на 18 януари 1546 г.
Другият син на св. Стефан Слепи и преп. Ангелина Йоан Бранкович също е просиял в святост. Църквата го чества като св. ЙОАН НОВИ на 10 декември.
Свети СТЕФАН ЩИЛЯНОВ, управлявал като деспот сръбския народ и водил битки с турци и латини, бил праведен и родолюбив княз. Упокоил се в началото на ХVI в. (вероятно 1515 г.) На неговия гроб нощем се появявала светлина, благодарение на която са открити светите му мощи. Те почивали в фружкогорския манастир “Шишатовац”, но по време на Втората световна война са пренесени в Белград, където почивали редом с мощите на св. княз Лазар. Църквата го чества на 4 октомври.
Научавайки за намирането по чудесен начин мощите на нейния съпруг, княгиня ЕЛЕНА ЩИЛЯНОВА идва в манастира “Шишатовац” да им се поклони. Виждайки нетленните мощи на своя съпруг и чудесата ставащи при тях, тя всецяло се отдава на светата православна вяра, като приема монашески постриг с името Елисавета. Тя се отдава на подвижнически живот до смъртта си, около 1546 г. Църквата чества паметта на преп. ЕЛИСАВЕТА на 4 октомври.
Въобще всички сръбски владетели били ревностни християни, които ревностно бранели Православието, подпомагали и укрепявали Църквата - душата на държавата си. Строели храмове и манастири, подпомагали вече построените, покровителствали монаси, подвижници и книжовници, живеели скромно и проявявали милосърдие към страдащите. Според житиеписеца на крал Милутин архиепископ Даниил, кралят често излизал нощем от двореца си облечен в дрипи и раздавал на бедните пари, храна и дрехи. Майка му Елена приютявала в двореца си сиромашки момичета, възпитавала ги и ги задомявала, когато пораснат. Сръбски крале се грижели за страдащи от разпространената след кръстоносните походи проказа в Европа. Летописите свидетелстват за любовта на тези владетели към Бога, Свещеното Писание, молитвата и монашеството. По примера на родоначалника на династията Стефан Неман станало обичай в края на живота си сръбските владетели да приемат монашески постриг. Владетелските съпруги също приемали монашество.
Докато властвали, сръбските владетели строели свои задужбини - църкви и манастири за спасението на душата си, в които да намерят покой в края на живота си. Там били погребвани, а поради благочестието им народът ги почитал като светии и отправял молитви при нетленните им и чудотворни мощи.
Някои от сръбските владетели били, по всеобщо мнение, изключително успешни владетели и под вещото им управление Сърбия и Сръбската православна църква претърпели небивал разцвет. Други управлявали в тежки и смутни времена и по време на управлението им сръбската държава е в упадък, а Църквата търпи тежко разорение. Но и сред “успешните” и сред “слабите” според човешките разбирания владетели има такива, които Бог прославил в святост с нетление на светите им мощи и чудотворство.
Никой от тях не е без грях, та кой от живелите и един ден на света е без грях, но очевидно са имали и дълбоко, и искрено покаяние.
Сред тези владетели-светии има и светители, и преподобни, и мъченици. Всеки от тях е имал различен път, различни изпитания, но всеки е носел кръста си с вяра и упование, любов към Бога.
Тяхното голямо храмостроителство и подкрепа за Църквата, разбира се, би могло да се обясни и с политически мотиви. Да се говори за мотивите, ръководили дадена личност, е изключително трудно и в голяма степен условно, още повече, когато става въпрос за личност, така отдалечена от нас от дистанцията на времето. За един владетел силен мотивиращ фактор, разбира се, могат да са и политическите съображения и родолюбието, но и страхът, и тщеславието... Но когато става въпрос за личност, чиито мощи стоят нетленни и при тях се извършват чудеса, струва ми се повече от ясно е, че определящ фактор в живота на тази личност е била вярата и безусловното следване на Божията воля.
Бел. ред. Датите са по календара на СПЦ.