ЩО Е ТО СЪВЕСТТА?


Тя не взима под внимание нашите желания; не се интересува от нашите нужди, какво ни е изгодно и какво не; не се притеснява, че ще ни накара да се чувстваме зле, че заради нея можем да загубим достойнството си, уважението на хората. Тя ще ни остави да се разкъсваме от тревоги и притеснения, ще ни потопи в дълбока депресия, ще обърка ума ни с ирационалните си изисквания, ще ни докара безсънни кошмарни нощи; ще срине самочувствието ни, ще пречи на кариерата ни, ще ни спъва по йерархическата стълбица, ще ни прави неспособни да се борим в живота; тя може и в затвора да ни вкара, може да ни докара дотам, че да посегнем и на живота си... Най-странното е, че тя не е най-ожесточеният ни враг, нито коварна зла вещица, а най-ценният ни дар от Бога Съвестта.
Думата “съвест” в повечето живи езици е превод от гръцката дума “синейдисис”, на латински “консциенциа”, и означава “знание с другиго”. Съвестта е съзнание за нравствените ценности и норми такива, каквито са те за Бога. Човешките разбирания за добро и зло, истина, справедливост... са различни в различните времена и общности, и у всеки човек поотделно. Съвестта ни съобщава каква е неизменната и всеобща Божия правда, Божия истина, Божия воля и доколко ние самите ги следваме.
Тя е същата сила, която накара Адам да се скрие от Бога (Бит. 3:7-10), която гони Каин до края на земята (Бит. 4:14), която накара Саул да плаче от срам (1Цар. 26 гл.), Давид горко да се кае, а книжниците и фарисеите да оставят прелюбодейката ненаказана. Тя докара твърдия като камък ап. Петър до сълзи (Мат. 27:5), тя направи възможно обръщането на Закхея (Лука 19:8), на блудницата (Лука 7:38), предизвика разкаянието на разбойника на кръста (Лука 23:40-41).
За жалост ние, грешните хора, общуваме със своята съвест като с досадна съпруга. Тя ни предупреждава, съветва, възпира, припомня ни нашите грешки и слабости... а ние се опитваме да я излъжем, да се измъкнем от укоряващия й поглед. (Не е изключена и по-груба сила, за да я накараме да замълчи.) Но съвестта всъщност е най-ценното, което имаме, най-верният ни другар. Тя е делът от бащиното ни имане, който Бог ни е дал, за да не оскъдеем в далечните земи. Тя е споменът за дома на Отца ни и носталгията по него. Съвестта е копнежът по едно свръхемпирично благо; поривът да правим каквото зависи от нас, за да се сбъдне молитвата ни: “да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята” (Мат. 6:10); поривът да претворяваме с живота си злото в добро, а доброто в още по-добро.
На пръв поглед съвестта като че ли действа против нас. Всичките ни физически и психически сили са се впрегнали да работят за нашето благо, а съвестта ни разстройва, разколебава, кара ни да действаме непрагматично, неразумно, дори в наша вреда. Затова я уважаваме, но не я обичаме особено. Тя ще ни възпира да вземем нещо материално или позиция в обществото, ако така ще ощетим другиго или ако средствата са непочтени. Ще ни подтиква да жертваме силите си, времето си, удобството си, за да помогнем на някого. Ще ни заставя да пренебрегнем интересите си в името на по-висша идея или общото благо. Ще ни съветва да признаем вината си, въпреки риска да си спечелим нечии упреци, разочарование и неуважение. Ще принуди някой сам да се предаде в полицията... Съвестта ще действа противно на ума ни, който ще ни успокоява: правиш каквото можеш, другите са по-лоши, той си го заслужава, ти просто нямаш избор. Ще действа и противно на чувствата ни, като ни изпълва с горест и тревоги, противно дори на инстинкта ни за самосъхранение.
Всъщност съвестта се противопоставя на егоизма ни, на низостта ни във всичките є форми и проявления. Противопоставя се на грешните ни избори, на вредните ни наклонности, на прищевките ни. Изобличава ни, за да ни подтикне към покаяние, за да очистим душата си от всичко скверно и върнем мира в нея. Съвестта всъщност брани най-същинското, най-истинското ни “аз” Божия образ. Тя е “инстинктът за самосъхранение” на божественото начало в нас от посегателствата на злото.
Съвестта е паметта за идеалния образ, който Бог е вложил в нас като потенция и цел, за да пазим този образ от изкривяване, за да го извайваме. Тя свидетелства дали живеем “в простота и искреност пред Бога” или “с плътско мъдруване” (вж. 2 Кор. 1:12), следи съответстват ли нашите мисли, намерения, постъпки и чувства на този идеален образ, или не. Ако съответстват, в душата ни царува мир и духовна радост, ако ли не усещаме смущение, тревожност и не се успокояваме, докато не върнем отново в сърцето си мира на чистата съвест.
“Блажен е, който не осъжда себе си за това, що одобрява” (Рим. 14:22), казва св. ап. Павел. Блажен е онзи, у когото личните желания съвпадат с Божия нравствен закон, написан на скрижалите на сърцето ни (вж. 2Кор. 3:3); при когото мисли, чувства, намерения и постъпки са в пълно съгласие с Божията воля за нас.
Има ли такъв човек на земята? Може би. В кратките мигове между две падения. Но и това моментно предвкусване на Божието Царство ни стига, за да продължим усилията си да се богоуподобяваме, да се стремим към недостижимото “бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец” (Мат. 5:48).
В Писанието се казва, че човекът е сътворен по Божий образ и подобие. Божият образ е съвършената богоподобна личност, която сме призвани да бъдем, подобието е степента, в която сме постигнали високото си назначение, а съвестта е мерилото, което ни показва доколко това, което сме в момента, се доближава до това, което трябва да станем, и ни подтиква да продължаваме да се усъвършенстваме духовно.
Съвестта е памет за Бога и за божествения живот в нашето грешно съществуване, памет за това как се живее по Бога и с Бога. Тя е непрекъсваемата пъпна връв между отдалечилия се от Създателя си човек и Бога.
Ако човек не живее в съгласие със съвестта си, целият му вътрешен свят става раздвоен и отслабен. Не може да заглуши гласа є, но и не съумява да живее според съветите є. “Желание за добро” има у него, но да го върши “не намира сили” (вж. Рим. 7:18). Съзнанието за собственото му недостойнство и слабост може да го доведе до разбиране и съчувствие по отношение слабостите на другите и до дълбокото смирение изразено с думите “а ти кой си, който съдиш другиго?” (Як. 4:12). Но може да се получи и друго. Вместо да се стремим да се издигаме към изискванията на съвестта си, да започнем да снижавамe нея към своето равнище, да тълкуваме превратно съветите є, да ги изопачаваме, да ги нагаждаме към утилитарните си разбирания и егоистични желания. У немощните във вярата съвестта се осквернява под въздействието на демоните (вж. 1Кор. 8:7) и може да ги подтиква към небогоугодни, душепагубни деяния (вж.1Кор. 8:10). Вероятно това има предвид ап. Павел с определенията “лукава съвест” (Евр. 10:22), “жигосана съвест” (1Тим. 4:1-2), “осквернени ум и съвест” (Тит. 1:15). Стигаме и дотам, че да оправдаваме своята отмъстителност, злоба, гордост, коравосърдечност, позовавайки се на съвестта си “моята съвест ме задължава”, “моята съвест ми позволява” или “не ми позволява”. Продължаваме да се съветваме със съвестта си и да говорим за нея, но все повече губим представа за истинската є природа.
За съвестта Господ Иисус Христос казва: “Светило за тялото е окото. Затова, ако твоето око бъде чисто, и цялото твое тяло ще бъде светло; ако пък твоето око бъде лукаво, цялото твое тяло ще бъде тъмно. И тъй, ако светлината, що е в тебе, е тъмнина, то колко ли голяма ще е тъмнината?” (Мат. 6:22-23).
Някои хора, за да се предпазят от болезнените укори на съвестта си, повеждат съзнателна битка с нея и видимо успяват да я сломят. С ирония и ярост посрещат и най-слабата є проява и всичко, към което го насочва тя: добродетелите, Бога. Неверието за тях е отчаян опит да се освободят от тормоза на съвестта, да се подкопае авторитетът є и правото є да ни ръководи. Но погазвайки съвестта си, човек се чувства толкова дълбоко парализиран и сломен, толкова по-мрачен и празен, колкото изконно е бил предразположен към доброто.
Единственият път към душевно здраве и добруване е пътят на покаянието, на очистването на сърцето, на съвестта. А дали съвестта ни е лукава или добра, можем да проверяваме чрез Христовото Евангелие, чрез писания Закон.
Ние имаме изпитани средства за пълно очистване на съвестта, дадени ни от Бога чрез Църквата Христова: тайнството Кръщение, което е обещание за добра съвест (вж. 1Петр. 3:21), тайнството Изповед и причащението, в което Бог очиства съвестта ни “от мъртви дела, за да служим на живия и истинския Бог” (Евр. 9:14).
Божественото най-добре се отразява в спокойните води на чистата съвест. Като звездно небе в притихнало езеро. Чрез чистата съвест в нас започва да действа Божията светлина, която ни освещава, просиява във всичките ни дела и ни кара още тук на земята да предвкусваме блаженството на Царството Божие.
С Божия помощ можем да спрем за себе си всеобщата лудост да търсим щастието и душевното спокойствие в богатство, комфорт, власт, могъщество и да се примирим със своята съвест. Защото: какъв живот ще имаме и какви ще бъдем, в крайна сметка зависи от това, дали ще приемем съвестта си за съюзник и доверен приятел, или ще бъдем на нож с нея.