Православието в моя край

Вашите статии

Очакваме вашите статии и снимки, които да публикуваме в тази рубрика. Разкажете ни за църквата и/или манастира от вашия край.

За благочестивите християни, които редовно посещават богослужението в храма

Автор: 
Свещ. Лъчезар ЛАЗАРОВ

Преди години бях писал нещо за благочестието и за хората, които посещават редовно богослужението в храма. Разбира се, става въпрос за православния храм. Ние, православните, добре знаем, че няма нито друга църква, нито друг храм, освен ортодоксалните, макар да приемаме за братя всички хора, стига да не хулят Бога.

При изворите на св. великомъченица Варвара

Автор: 
Александра Карамихалева

По предание в българските земи, в близост до с. Елешница, Разложко, някога Илиопол, а не в Илиопол Антиохийски или Илиопол Александрийски, е живяла красивата Варвара и тук баща ѝ построява къпалнята с лечебна вода, спомената в житието ѝ. На това място е и посечена мъченицата, а от скалата, където се проляла кръвта ѝ, бликнала гореща лековита вода, която тече и днес, а чудотворният извор се нарича Мирото.

Духовният облик на руските свещеници – емигранти служили в Пловдивска епархия след 1922 г. (по рапорти на архиерейските наместници на деветте епархийски духовни околии и други документи)

Автор: 
Иконом Емил ПАРАЛИНГОВ

Пловдивският митрополит Максим (1908–1936 г.) споделя в книгата си „Автобиография и спомени“, първите си впечатления от свещениците на Пловдивска епархия след избирането му за неин митрополит: „Станаха ред събрания на свещеници и тук, в Пловдив, и в околийските центрове, за да се запозная със свещенството, с което ще работим на нивата Божия. Намерихме обаче, че свещениците изобщо са слабо подготвени за новото време.

ЗНАЕМ ЛИ, ПОМНИМ ЛИ

Автор: 
Румен Стоянов

Замлъкнали камбани и молитви - Средновековната църква в Колуша, Кюстендил

Автор: 
Александра КАРАМИХАЛЕВА

Европейската нощ на музеите ни сварва в Кюстендил* – град с неколко хилядолетна история - и след като посещаваме местния Исторически музей, носещ името на академик Йордан Иванов, и разглеждаме богатите му експозиции, се отправяме към средновековния храм в квартал „Колуша”, в подножието на Осоговската пла

Тъга по Батак

Автор: 
Иконом Емил Паралингов

През месец март 1821 г. на полуостров Пелопонес е поставено началото на гръцката въоръжена борба за освобождение от турско робство. Година по-късно през м. февруари избухва въстанието в Науса, в резултат на което срещу града е изпратена четирихилядна редовна турска армия. Въстаниците успяват да освободят града и околните села и вдъхновени от успеха си, се отправят към близкия по-голям град Верия, за да освободят и него.

Неврокопският митрополит Серафим освети новия храм "Вси светии" край хижа "Яворов" в Пирин

Автор: 
Емил Михайлов, БТА

Неврокопският митрополит Серафим освети днес, 02 юли 2016 г. новоизградения параклис "Вси светии", изграден високо в Пирин планина в съседство с хижа "Яворов". За пръв път отекна камбаната на красивия храм, построен в това приказно кътче в сърцето на планината изцяло с дарения на боголюбиви и родолюбиви хора. Тях владиката първи поздрави след празничното богослужение, като пожела здраве и божия закрила и подкрепата на всички светии за всички.

Източник: 
БТА, БНР

Традиционните Великденски четения във Варна: от 01 април до 13 май 2016 г.

Вече превърналата се в традиция инициатива „Великденски четения" стартира от 1 април във Варна. Великденските четения се провеждат с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и се организират от църковното настоятелство при варненския храм „Св. Атанасий".

ПРОГРАМА

Източник: 
Варненска и Великопреслaвска митрополия

В предаването "Срещите" на БНР Радио Пловдив - разговор за божествената любов и мъдростта

Автор: 
Людмила Сугарева, 12 март 2016

В деня на своя 17-ти рожден ден предаването "Срещите" избира за разговор библейското "Страхът от Бога е начало на всяка мъдрост".

Страх - как, защо? Мъдрост - каква? Нали в Господнята молитва се казва "Отче наш, не Боже наш" ...

Източник: 
БНР Радио Пловдив