Да гледаме на всичко през призмата на Истината, която е Христос
- Отец Тихон, под ваше управление са най-големите в Русия, а може би и в целия православен свят, православни сайтове и издателство, чиито издания излизат в милионен тираж. Сам казахте, че само за един ден над 10 хиляди човека влизат да четат рravoslavie.ru. Това, съгласете се, е изключително силен фактор за въздействие и от тук – изключително голяма отговорност. Въпросът ми към вас е следния: трябва ли, и какви принципи трябва да спазва църковният журналист и публицист?Към коя истина трябва да се придържа: към онази, която вижда с очите си, фактите такива, каквито са, или към Христовата Истина, която поставя пред християните едни други, различни принципи на отношение и действия?
- Ние християните, в това число и занимаващите се с църковна журналистика, трябва на всичко да гледаме през призмата на Истината, която е Христос. За нас във всички случаи най-важна е Истината, Христовата истина. Човешката правда е лукава. Много лукава. Затова би било пълно безумие да се ориентираме по нея. Ориентирането по човешката правда, по правдата на “мира сего” отваря вратите на княза на мира сего. Затова за нас водеща, определяща, трябва да е Божията правда, Истината на Църквата. Но тук има една още по-голяма опасност. Да представиш лъжата, клеветата, омразата, като Христовата правда. Затова трябва много сериозно, отговорно и от чиста съвест да говорим за тези или онези събития, за тези или онези явления.
Но като говорим за това, е нужна конкретика: какви явления, какво отразяваме.
- Например, когато виждаме недостатъци в църковния живот, в духовници…
- Когато виждаме някакви негативни явления в Църквата, първо за себе си, трезво, с чиста съвест и с болка на сърцето, трябва внимателно да изследваме случая, да го разгледаме именно през погледа Христов, погледа на Онзи, Който е Правда и Истина
- …и Мир, и Любов…
- Да, Който е Истина, Мир, Любов… След това да преценим кога, на кого и как да представим своето виждане за този или онзи проблем, и то пак съобразно принципите, които ни е дал Господ.
Знаете ли, преп. Йосиф, нашият велик Оптински старец, веднъж казал: “Ревността на желаещите да победят злото, сама по себе си е голямо зло.” Лютата ревност да победиш злото е голямо зло.
- Злото вън от тебе?
- Вън от тебе, защото желанието да се бориш със злото вън от тебе, е основано на гордост.
Това съвсем не означава, че църковният журналист, църковният публицист трябва да мълчи за негативните явления. Да говори за делата на Църквата, е негов дълг, послушание, неговото служение, но трябва да говори така, както ни е заповядано в Евангелието, а не по свое усмотрение. Какво е казано: съгрешил ли е братът ти, отиди и го изобличи първо насаме. Ако не те послуша, доведи още един свидетел, ако пак не послуша, извести на Църквата, ако и Църквата не послуша, да ти бъде като езичник и т. н. (вж. Мат. 18:15-17) Ако действаме по този начин, е едно, но ако си въобразим, че сме оръдие на Божия съд и започнем да тръбим пред обществото…
- С трибуната, с която разполага съвременният журналист, в усилието си да направи добро, може да сътвори голямо зло, така ли?
- Да раздуха скандал, да дискредитира Църквата… Отговорността е огромна. Отговорността на всеки християнин за всяка дума е голяма, а в още по-голяма степен това важи за църковния журналист, чиято дума се разпростира толкова надалече. Това е много сериозен въпрос! Много важен!
Постоянно трябва да внимаваме дали нашата ревност съответства на евангелските повели. Да изобличаваме злото - не означава да осъждаме човека. Когато пишем сериозно и задълбочено по даден проблем, който разяжда Църквата, не е необходимо да споменаваме конкретни имена, да визираме конкретни енории, защото като християни трябва да сме непримирими към злото, но милостиви и прощаващи към падналия брат, да го насърчаваме да се изправи, а не да го смазваме с обвиненията си. Казано ни е: “Не участвувайте в безплодните дела на тъмнината; напротив, изобличавайте ги.” (Ефес. 5:11) – делата, а не човека. Делата!
- И още: “Кой си ти, който съдиш чуждия слуга? Пред своя Господар стои той, или пада. И ще бъде изправен, защото Бог е мощен да го изправи ” (Рим. 14:4).
- Господ е казал: “Аз съм, Който изпитвам сърца и вътрешност; и всекиму от вас ще въздам според делата му” (вж. Откр. 2:23) и ние не можем да си присвояваме тази власт. Освен това да имаме предвид, че ние винаги гледаме сламките в окото на другите, имайки греда в своето, че ние самите сме грешници и това прави преценките ни изкривени. Казано е: “Господ дойде да спаси грешниците, от които първият съм аз.” Ако разбираме всичко това, то тогава има надежда, че у нас има дар на разсъждение и че можем духовно да се ориентираме в дадена ситуация и да вземем правилно решение. Но това трябва да става спокойно, без да се разпалваме, не настървено, страстно, а да разсъждаваме и да говорим за злото, което разяжда Църквата с кротост, „защото човешкият гняв не върши Божията правда” (Яков. 1:20). И да се молим, постоянно да се молим Бог да ни научи как да постъпим.
- А какво според вас да е отношението на Църквата към светските журналисти?
- Ние отличаваме добросъвестните и добронамерени журналисти от онези журналисти, които априори имат неприязън към Църква и търсят единствено сензации и поводи да раздухват скандали. Но сме наясно, че светските средства за масова комуникация винаги, без изключение са светски ориентирани и ангажирани и не бива да се заблуждаваме, че те ще търсят доброто на Църквата, на Православието. Дали ще отразяват събитията в Грузия или в бивша Югославия, или процесите на глобализация, те винаги ще се ръководят и ще защитават определени политически интереси, а не Православието.
Разбира се, и сред светските журналисти има вярващи хора, християни, но техните възможности са ограничени, те са принудени да следват политиката, курса на медията, в която работят.
- Научихме за драматичното прекратяване на отношенията на Гръцката архиепископия със средствата за масова комуникация съвсем наскоро. Как стои този въпрос при вас, в пресцентъра към Московската патриаршия?
- Ние имаме пресцентрове не само към Патриархата, но и към всяка епархия. В началото имахме проблеми, неразбиране от страна на журналистите, изопачаване на информацията, но изминаха 2-3 години и установихме добри отношения. При всяко положение това ни дава възможност да поднесем на СМИ обективна информация за едни или други процеси в Църквата, а това е много важно за нас. Ако нямат ясна и точна информация, журналистите стават подозрителни и си я измислят.
Разбира се, не всички журналисти са коректни, но ние разсъждаваме така: ако някой преиначи информацията, която сме им дали и постъпи недобросъвестно, некоректно … - е, Църквата в своята хилядолетна история е виждала толкова много безумци, че един повече или по-малко няма да я разрушат. Ако има някаква обща, организирана кампания срещу Църквата, разбира се, трябва да се прекрати общение, но ако става въпрос за отделни журналисти - не, защото знаем, че и недобронамереният и недобросъвестният журналист и дори явният гонител може да се промени. Господ ще го измени.
- А това сътрудничество с Църквата преобрази ли към по-добро журналистите, с които вие работите, подейства ли им благотворно?
- Да, разбира се. Журналистите използват много клишета за Църквата и антицърковни стереотипи, но когато видят, че ние нито сме зли, нито сме луди, когато видят, че сме нормални, образовани, съвременни, разумни, добронамерени… - те променят мнението си, а оттам и отношението си и това проличава в материалите им за Църквата.
Преди по правило материалите за Църквата бяха негативни. Сега журналистите ни познават и не искат да кажем за тях: “Какво си написал! Какви са тези неща?” Когато чуят някакъв слух, те не бързат да пишат, а първо мислят, питат ни, ние им казваме: “Елате, вижте документите и се убедете сами!” И те си казват: “А, да, това е поредният глупав слух…” и се отказват да пишат или пишат нещо в защита на Църквата. Трябва да се работи с журналистите сериозно, с уважение към работата им, спокойно, премерено.