Вървим забързани към работните си места или обратно уморени към вкъщи. Вървим замислени за толкова “важни неща” загрижени, делови, сериозни. Вървим загрижени за професионалната си реализация, сякаш това е единственото условие за реализацията ни като личности. Междувременно оставаме глухи за толкова много призиви за проява на човечност! С нескрита досада слушаме оплакванията на съседите си, с “половин ухо” слушаме разказите на децата си, проблемите на роднините ни ни идват малко в повече, а за грижите на приятелите не ни се и помисля... Сякаш не са “призвание” всички случаи, в които някой потърси помощ и подкрепа от нас. Сякаш забравяме, че призванието ни на този свят не е тази или онази професия. Призванието ни е да обичаме.
Всеки от нас е надарен с дарбата да променя света към по-добро. Не непременно като променя законите и порядките; не непременно като направи епохално научно откритие, като остави трайна диря в изкуството или впише името си в историята на света. Ако днес сме предизвикали поне една усмивка, ако сме изслушали и утешили някого, ако сме му вдъхнали увереност и сме върнали вярата му в доброто в света, значи денят ни не е минал напразно. Една топла дума, един мил поглед, един акт на доверие, един жест на съпричастност, малко поощрение, знак за подкрепа... За Бога нищо не е малко. Това е днешният ни дан за възцаряването на Доброто в света.
Следващия път, когато срещнем загриженото лице на колега или приятел или се сблъскаме с проблемите на свой близък или познат, или на улицата срещнем мрачния поглед на някого, нека не се питаме дали ще можем да му помогнем, дали изобщо е наша работа, дали е по силите ни да променим света. От нас се иска само да вършим добро според силите си, а резултатите са в по-Висши ръце. Защото човек е който сее, но Бог прави да поизрасте.
Усилията ни да направим някому добро никога няма да останат напразни. Дори да не успеем с вниманието си да променим директно участта му, то поне желанието ни да му помогнем ще породи в него една добра мисъл, едно топло чувство, едно неизречено “благодаря”, а това вече е начало на нещо добро. Синаповото семенце на вярата ще е посято в него, а ние знаем какво е в състояние да направи то.