НЯМА НИЩО ПО-СЕРИОЗНО ОТ ПРАЗНИЦИТЕ

Празниците отминаха. Какво оставиха у нас: усещане за полет или усещане за празнота? Днес по централните новини психолози заговориха за “постпразнична депресия” и се опитаха да определят причините за потиснатото настроение, в което мнозина от нас изпадат по празниците. Икономистите алармираха колко губи икономиката от поредицата неработни дни. Към равносметката от празниците прибавихме и станалите традиция трагични случаи с фатален край, спешните отделения пълни с пострадали от катастрофи, пиратки, преяждане и препиване… Както и личната ни равносметка, че предпразничните ни очаквания май и този път не се оправдаха, въпреки екстремните инвестиции от пари, емоции и надежди.
Но пък имахме доволно много време да погледаме телевизия, да чуем и видим как празнуват хората по света: пищни паради, празненства по площадите, ритуални къпания… - какво ли не видяхме освен празнична богослужба. И в мен неволно заседна мисълта, че по това как празнуваме става пределно ясно кои сме: какви са нашите ценности, как общуваме, каква е културата ни, в какво вярваме и как живеем. И още, че девалвацията на празниците ни, говори само за едно – за девалвацията на ценностите ни и на живота ни.
Какво са празниците?
Това не е просто ден празен от задължения, ден за почивка, ден за разпускане, в каквото сме го превърнали. Празникът е ден в памет на нещо или някой. Ден, чието предназначение е да извади съзнанието ни от вихъра на ежедневните ни грижи и да ни постави там, където минало, настояще и бъдеще стават едно - във вечността.
Празниците подхващат човека от самото му раждане въвеждат го в общността, в обществото, правят го част от него. Те не само бележат целия му живот, но и ако човек живее наистина достойно, благодарните потомци пазят паметта му, честват я от поколение в поколение, включвайки я в празничния календар – календара на вечността.
Празниците – семейни, държавни, религиозни - обединяват членовете на общността и им преподават общи ценности, утвърждавайки година след година тяхната непреходност. Празниците имат властта да принудят човек да измине стотици километри, за да вземе участие в някое семейно или приятелско тържество; те имат властта да съберат на едно място бедни и богати, могъщи и безправни и да ги заставят да извършват едни и същи традиционни действия, да ядат едни и същи традиционни ястия. Празниците обединяват индивидуалностите с техните претенции и предпочитания и ги прекланят пред традицията, която обвързва в непресекваща верига поколенията.
Древният философ Платон като изтъква голямата роля на празниците като форма на възпитание на народа в нужната посока за общо държавно благо, казва: “Празниците трябва да са колкото може повече, не по-малко от 365 дена в годината. Тогава у човека-гражданин няма да има разрушително за Държавата пространство.” Действително, ако всеки ден календарът съдържа повод за възпоменателно честване и свързаните с това ритуални действия и задължения, човек никога не излиза от празничния календар на дадена общност и не отпада от единството на тази общност.
Празничният календар на дадена държава утвърждава нейната идеология, нейната история, култура и идентичност. В празничният календар е отразена традицията, онова, което дадено общество знае за живота, за времето и вечността. Празничният календар отразява вярата, утвърждава я в членовете на тази общност и бележи с нея целия им живот. Колкото по-желязна е формата на управление в една държава, толкова по-регламентирани, задължителни и масови са празненствата, без място за импровизация.
В древния Рим на всеки един работен ден се падали по два празнични. Празнували многобройни религиозни празници, свързани с годишния цикъл на природата и всевъзможни богове и полубогове, важни дати, свързани с живота на императора и негови предшественици, исторически дати и личности, както и празниците на покорени и съюзнически народи. Устройвали се пищни скъпоструващи тържества с ясното разбиране, че тези празници поддържат патриотизма и единството на империята.
Религиозните и светските власти във всички древни общества гледали изключително сериозно, на празниците. Много по-сериозно отколкото на производителността на труда, защото имали разбирането, че чрез празниците се утвърждава както държавността, така и човекът в необятната Вселена.
Едва в края на 19 век материалистическа Европа и Америка започнали да гледат на празника като ден за почивка и Държавата започнала да намалява празничните дни с цел да увеличи производството. Докато се стигне до днешното тотално неразбиране за същността на празника, когато в Коледната вечер чуваме на колко милиона възлиза загубата на националната икономика, колко милиона оборот са направили от обслужващия и търговския сектор, колко харчи едно домакинство за празничната трапеза и за подаръци, виждаме всевъзможни езически обичаи и предсказания, но не чуваме нищо за Рождеството на Младенеца Христос.
Празникът по самата си същност е религиозен.
Той не е просто ден за почивка, за веселие, за забавления… Той не е дори просто средство за поддържане на единството в семейството, рода, общността, обществото. Празникът е много повече. Той е за да издигнем умовете и сърцата си над земното, делничното, преходното, да ги издигнем към духовното, вечното. Празничният календар обръща вниманието ни към света на идеите и ни напомня, че животът има и други измерения, че не живеем ден за ден, че не сме случайно на земята, а животът ни има по-висш смисъл и непреходност. Празниците са време за издигане над всекидневните грижи, време, когато за човека границите между материалния и духовния свят изтъняват и те стават едно цяло.
В този смисъл съществуването на светски празници и тяхното популяризиране е белег за духовна криза в обществото, криза на вярата и духовността. Те са опит да се сакрализира и издигне в култ дадено лице или събитие, да се идеализира, да се идоло-гизира.
Откъде идва нашата потиснатост, неспособността ни да се радваме на живота си и на всичко онова което имаме? От нашата отдалеченост от Бога, от източника на всяко добро даяние и на радостта. От това, че не живеем за вечността, а допускаме светскостта да прониква в душите и живота ни. Опитваме се да запълним празнотата с притежание, със себеутвърждаване, с удоволствия, но без Бог човек не е в състояние в нищо да намери удовлетворение и радост; защото човек е дотолкова значим, че само Бог може да го възпълни, да прогони зейналата в нас празнота.
Празниците са ни дадени от Бога като средство да се връщаме към райското ни състояние, когато всичките ни дни са били неработни, празнични, дни на наслада, безгрижие и радост; дни на богосъзерцание, богообщение, на благодарение и прослава. Празниците са като глътка жива вода в изнурителното ни скиталчество през временното и тленното, докосване до онзи живот, който Бог ни е дал във времето, но ни разкрива в пълнота във вечността, те са нишката, която ни свързва с вечността. Празникът има за цел да възсъединява, да свързва и да води към центъра и източника на битието, началото и края на всяко съществуване – Бога.
Празниците са, за да се докосваме до Божието битие, а чрез това докосване и светът да става такъв, какъвто трябва да е – свят на повсеместно Божие присъствие; свят, в който властва Божият мир, свят изпълнен с любов, състрадание, благодарност и радост в Господа. Празниците са, за да ставаме такива, каквито трябва да сме – обичащи, състрадаващи, милосърдни, щедри, благодарни, любящи; за да установяваме отношенията си такива, каквито те трябва да са – отношения на взаимна любов, отношения, в които централна фигура е Бог, отношения подчинени на Неговите Заповеди. Празниците са, за да се потапяме в Божието битие, за да се освещаваме ние и нашето лично битие. Празниците са, за да пуснем Бог в сърцето си, а с това и в домовете и в целия ни живот.
В църковния календар всеки ден е празник, отреден за възпоменание и прослава на лица и събития от сферата на сакралното и има за цел установяване на връзка със сакралното и пребиваване в него. Ако имахме правилното разбиране за празниците и ако умеехме да празнуваме подобаващо, тогава всеки ден би бил за нас ден на Божието присъствие, Празник на празниците, Ден на възкресение, каквото разбиране и усещане са имали светите Божии угодници.
Но поради нашата немощ и непрестанните ни духовни сривове, Църквата е отредила специална подготовка за големите празници, та поне тогава и поне донякъде да сме това, което трябва да сме – истински чеда Божии. Периодът на поста е именно това - период на себепречистване, на отхвърляне на всичко, което пречи на божествената любов да обитава сърцето ни: завист, гняв, омраза, притворство… Постът е предпразнично почистване, за да срещнем в душата си Царя на царете, завръщане у дома след блудно скиталчество, пътуване към Царството на мира, радостта, любовта, към примирението, към прегръдката на Отца.
Така трябва да е.
Защо на нас празниците не ни се получават? Защо вместо преизпълнени и богати ни оставят празни, страдащи от “постпразнична депресия”?
Може би, защото сме извървели пътя на вътрешната си обнова само донякъде? Може би, защото сме почистили душите си само отгоре-отгоре, намели сме боклука под килимите и сме натикали под леглата отпадъците от суетния си живот? Може би само сме пооткрехнали вратите на сърцата си пред Господа, продължили сме да беседваме с обичайните си грижи вместо да се вслушаме притихнали за стъпките Му? Може би е изстинала у нас любовта и затова не чухме какво всъщност ни казват близките ни, не чухме от какво всъщност се нуждаят, не чухме какво са престанали да се надяват да им дадем? Може би не разпознахме в тях Христа-Младенеца и не поднесохме даровете, които Той очакваше от нас: златото на нашето преклонение, ливана на нашето покорство и любов и смирната на нашата благодарност…