ДА ВДЪХВАШ ОТ ДИХАНИЕТО НА СВЕТОСТТА - интервю с прот. Дейвид Махафий, преподавател в семинарията “Св. Тихон Задонски” в САЩ
Има два начина да забележиш и оцениш нещата, които имаш: да ги загубиш или да срещнеш човек, който няма и копнее за нещата, които ти имаш, но не забелязваш и не ги цениш. Когато се отнася до България и Православието – оценяме ги едва когато сме в чужда страна с чужда религия. Тогава най-ясно осъзнаваме себе си като православни, закопняваме за поопушените ни, но уютни като майчина утроба храмове, тогава душата ни зажаднява за богослуженията, за които все не ни е оставало време в България, тогава всичко ни е мило, скъпо, вопиещо нужно - когато вече го нямаме.
Това си мислех, докато разговарях с протойерей Дейвид Махафий от Американската православна църква при посещението му в страната ни. Вълнението, възторгът, с които той говореше за видяното и преживяното в православна България, за красотите, старините, духовността и традициите ни, ме изпълни с гордост и благодарност.
След няколко дена, когато му показвах забележителностите в центъра на София, “забелязах” колко много храмове има в радиус от 100 метра около местоработата ми. Храмове, които не забелязваме, докато не ни се наложи някъде в чужбина да изминаваме десетки и дори стотици километри, за да стигнем до най-близкия православен храм.
Срещнах отец Дейвид в Бачковския манастир и първото ми впечатление от този снажен, почтително застанал в храма, духовник с благо изражение беше – руски духовник дошъл на поклонение. Заинтригувах се от личността му, когато разбрах, че е американец, избрал православието за своя религия, начин на живот и служение.
Отец Дейвид е преподавател в семинарията “Св. Тихон Задонски” в САЩ, щата Пенсилвания, по сравнително религиознание, съвременни религиозни учения и философия и завежда православна енория в близост до семинарията. Вдовец от една година, баща на четири деца.
Роден в семейство на методисти и израсъл с тази вяра, но когато като юноша му предложили да стане помощник на пастора и сам да се подготви за такова служение, казал “не”.
- Не знам защо – признава той, – не мога да го обясня и за себе си, тъй като чувствах, че точно това е, което искам да правя.
По-късно в колежа сам изучавал всевъзможни религии, духовности, учения… и когато бъдещата му съпруга му предлага да го заведе в нейната църква, той без колебание се съгласява. Така попада в една малка селска православна църква с размерите на неголяма стая – църквата “Св. Петър и Павел” в гр. Urey, Пенсилвания. Помни още чувството, което го изпълнило при влизането в този храм. Чувство, което не може точно да опише, но за което най-близката дума според него е “страх”.
- Чувствах едновременно привличане и отблъскване, като да попаднеш на много свято място, където не си достоен да бъдеш.
- Като с Мария Египетска – вметнах.
- Да – засмя се, – само дето аз все пак успях да вляза в храма.
Влязъл и дори не помислял да излиза от там. В този храм през 1973 г. се жени на 21-годишна възраст за момичето, което го завело там, в този храм бил кръстен, постриган за четец, ръкоположен за дякон, там навлязъл в истините и в тайнствата на светото Православие.
- Като методист смятах, че много добре познавам Библията и богословието, но отец Рафаил Раздилский (така се казвал свещеникът от руски произход при храма) винаги успяваше да ме убеди в правотата си, а аз като буен и самонадеян младеж не обичах да губя – смее се отец Дейвид, – затова си тръгвах и продължавах да чета с още по-голямо настървение.
Не приел веднага православната вяра. Със сърцето си непоколебимо чувствал, че това е неговата религия, това е неговата Църква, но с ума си искал да бъде убеждаван. Богословските му спорове с отеца продължили цели две години. Понякога осъмвал в разговори и от дома на свещеника отивал направо на работа.
Впрочем съпругата му била против кръщението. Бояла се да не я обвинят родителите му, че под нейно влияние се е отрекъл от вярата си. Но въпреки опасенията й той приел православно кръщение през 1975 г. Преломният момент било посещението му в православния манастир “Св. Тихон Задонски” в Източна Пенсилвания, където се помещава едноименната семинария и където отец Рафаил го изпратил на поклонение. Бил очарован от благолепието, богослуженията, владиците, които срещнал там, свещенослужителите, атмосферата…
- Това беше сякаш друг свят, неземен – връща се в спомените си той.
Посетил манастира през май 1975 г., а приел кръщение през октомври същата година.
Питсбъргски архиепископ Кирил Йончев го постригал за четец, а след като завършил курс за дякони, го ръкоположил и за дякон. Поради малкото и отдалечени семинарии в Америка има практика определени свещеници да обучават богословски и практически, като частни ученици, желаещите да приемат дяконско служение. В продължение на 12 години отец Дейвид бил дякон на дядо Кирил. Бил доволен от служението си и може би щял да си остане дякон цял живот и чак като се пенсионира да приеме свещенство. Работел като мениджър-продажби в автомобилната индустрия и печелел много добре. Но веднъж, връщайки се от църква, където били служили Акатист към Господ Иисус Христос за всяка просба, жена му го попитала: “Ти мислил ли си някога да завършиш семинарията и да станеш свещеник?”
- Тогава разбрах, че дълбоко в себе си точно това съм искал и към това съм се стремял, че това е отговорът на молитвите ми към Господа.
Бог винаги е присъствал в живота ми. Животът ми е изпъстрен със свидетелства за Неговото присъствие и подкрепа – каза отец Дейвид и ми разказа следния случай.
След като се оженили, дълго време със съпругата му нямали деца. Тогава отец Рафаил им дал копие от гръцка икона на Пресвета Богородица, прочута с това, че дава чеда на бездетни съпрузи. Закачили тази икона на стената в спалнята си и дни след това им разрешили да си осиновят дете. Осиновили си момченце. Впоследствие им се родили още три деца.
- Тогава решихме, че е време да свалим тази икона от стената и да я подарим на други нуждаещи се от Богородичната подкрепа – усмихва се отец Дейвид.
Когато със съпругата му взели решение той да завърши семинарията “Св. Тихон”, продали къщата, тя заминала с децата при родителите си, а той – в семинарията. Това станало през 1991 г. През лятото на 1993 г. ректорът, епископът на Източна Пенсилвания Герман, който днес оглавява Американската православна църква с титлата: Архиепископ на САЩ и Канада, го извикал в кабинета си, предложил му да го ръкоположи за свещеник и да му даде енория близо до семинарията. Отец Дейвид приел. Завършил семинарията със степен магистър, защитил още две магистратури в Университета в Скрентън: по схоластическо богословие и по философия. Избрал този университет, защото в него се изучават източноевропейски учения (източно православие).
В Свето-Тихоновската семинария започнал да преподава първо философия, а по-късно и сравнително религиознание и съвременни религиозни учения. В същата семинария е бил преподавател и е завършил живота си св. Николай Сръбски (Велимирович).
Около 100 студенти от Средния изток, Грузия, Русия, Полша, Индия… се обучават в тази семинария, чиято най-голяма сила е апологетиката на вярата.
- В Америка се толерират всички религии, всичко е позволно. А когато живеем в страна, където православните са малцинство, трябва добре да познаваме вярата си и да умеем да я обясняваме и защитаваме от другомислещите и друговярващите – казва о. Дейвид. - Ние полагаме много усилия да обучаваме нашите студенти как да дават отговор за вярата си пред различни хора: представители на различни религии, на секти, както и на хора, които се интересуват от духовността, но отхвърлят църквата и култа.
В България о. Дейвид предпочита да види по-малко, но да има възможност “да почувства”. По време първото си посещение в страната ни той посети Бачковския манастир и присъства на хиротонията на неговия игумен, взе участие във вечерната служба в пловдивския храм “Успение Богородично” и в Литургията в “Св. Марина”, поклони се в Араповския манастир, в столичните храмове “Св. София”, ротондата “Св. Георги”, “Св. Неделя”, “Св. Петка – Стара”… Тази година той повторно посети страната ни, за да вземе участие в празненствата по повод първото прославление на св. Баташки мъченици.
- Усещането беше толкова силно, че мога да го сравня само с първата ми среща с Православието и първото ми посещение в манастира “Св. Тихон”. Навсякъде ме приемаха с неподправена братска любов, приеха ме в съслужение и проявиха търпение към мене. В това съслужение наистина усещах универсалността и единството на Православието. И звученето на византийското пеене, богомолците, храмовете… Не знаех дали съм на Земята или на Небето!
Тук, в България, проумях думите от възгласа по време на Великия вход „благочестивия … народ”. Тук благочестието е много високо и се усеща навсякъде. Не можеш да направиш и крачка, без там да е стъпвал светия, земята ви е напоена с кръвта на мъченици, във въздуха се усеща дъхът на незнайни светии… Усещането е невероятно! – задъхва се от вълнение о. Дейвид. – Тук толкова се насищах с духовна храна, че нямах нужда от физическа. А аз обичам да си похапвам – споделя той.
Направило му е впечатление, че хората в храма не просто присъстват на богослужението, а реално участват в него, молейки се.
- Литургията свършва, а хората искат още молитва! Вместо като нас в Америка да отидат да похапнат и да пият кафе, остават за водосвети, за петохлебия, маслосвети…
Силно впечатление е оставило у него поклонението му в Араповския манастир, където има само един монах - усърдието и търпението, с което този монах върши послушанието си, живее с проблемите на манастира, моли се, служи в храма…
- Иска се наистина голяма вяра и смирение, за да служиш на Бога, да се молиш за хората дори когато си сам в храма и само Бог вижда твоето усърдие – смята о. Дейвид - Бих искал да мога да кажа нещо ясно и кратко за впечатленията ми от България, но не мога… Освен духовно се чувствам и емоционално свързан с тази земя. Приел съм дяконско ръкоположение от българин, а когато съпругата ми се разболя, мои енориаши от България проявиха състрадание и предложиха да запишат служби за нея в България. Така че в български храмове българи са се молели за болната ми съпруга, докато ние сме били в далечна Америка. Първата икона, която видях след кацането ми на летище „София”, при посещението ми в Долнолозенския манастир “Св. Петър и Павел”, беше иконата на нейната небесна закрилница – св. Екатерина.
Отец Дейвид пише книга “Being a Being in the Being of God”. Моля го да ми каже нещо повече за нея и за това: какво може да накара един съвременен модерен човек, който има всичко, да избере Православието – традиционно смятано от някои за консервативно вероизповедание, което по-скоро може да се отнесе към миналото, отколкото към настоящето и бъдещето.
- Идеята, която излагам в тази книга, е, че всеки човек по своята същност е православен, независимо дали го осъзнава, или не – казва отец Дейвид. - Евангелието разказва за един богат млад човек, който, макар да не е казано изрично, но се подразбира, че е имал всичко: богатство, имоти, младост, здраве, родители, които дълбоко почитал, уважение, власт, възможности… Но дълбоко в сърцето си този млад човек усещал, че всичко което има е преходно, мимолетно, че не му носи радост, че не е намерил за себе си формулата за пълнота и вечност. Този млад човек е имал щастието да срещне Христа и да Му зададе въпроса, който го измъчвал: “Учителю – попитал, – какво да направя, за да наследя живот вечен?” И Господ му отговорил какво е “едното нещо”, което не му достига.
Всеки човек има свое “едно нещо”, което не му достига, дори ако привидно има всичко. Независимо как си стигнал до Православието – случайно, вследствие на упорити лични търсения или по пътя на отрицанието – още при първия си досег с него със сърцето си усещаш, че то е онова нещо, което извежда човека на Пътя на Истината и ни води към Истинския Живот, Живот в Бога, че в него ще намериш пълнотата на битието си и вечността. Въпросът е дали си готов да заплатиш цената; ще се простиш ли с досегашните си притежания, разбирания, представи, ценност и приоритети; готов ли си да оставиш всичко старо и да последваш Христа.