Свещеното Писание
Като "стълб и крепило на истината" (1 Тим. 3:15), Църквата Христова ревностно пази и правилно преподава истините на вярата, съдържащи се в Божественото Откровение, което е е д и н с т в е н и я т и з в о р н а н а ш а т а в я р а. Свръхестественото Божествено Откровение се съдържа в Свещеното Писание и Свещеното Предание.
С в е щ е н о П и с а н и е се наричат книгите, които са написани от богоизбрани мъже по внушение и при съдействие на Св. Дух. Тези свещени книги, събрани заедно, носят името Библия. Думата Библия е гръцка и в превод на български значи буквално к н и г и. Така се наричат свещените книги поради това, че те повече от всички други книги в света заслужават особено внимание като книги, които съдържат в себе си словото Божие и са писани по внушение от Самия Бог, за което свидетелстват някои от апостолите. Така напр. св. апостол Петър пише: "Никога по човешка воля не е изречено пророчество, но от Дух Свети просветявани са говорили светите Божии човеци" (2 Петр. 1:21); същото свидетелства и св. апостол Павел: "Всичкото Писание е боговдъхновено и полезно за поука, изобличаване, изправяне и назидаване в правдата" (2 Тим. 3:16).
Свещ. Писание е дадено на хората от Бога, за да се запази Божественото Откровение между тях точно и неизменно, и за да не би хората да внесат в божествените истини човешки елемент и по такъв начин да ги изопачат. В свещените книги ние четем думите на пророците и апостолите тъй като че ли живеем с тях и ги слушаме, макар че тия книги са писани преди хилядолетия.
Библията съдържа 77 книги и се дели на Стари Завет и Нови Завет. Свещените книги на Стария 3авет са писани преди Христа, а тези на Новия Завет - след Христа. Думата завет значи съюз, договор между лица или страни. С т а р и я т З а в е т е древният съюз между Бога и човеците, който се заключава в това, че Бог им обещал Изкупител от греха и смъртта и ги подготвял да Го приемат. Подготвянето ставало постепенно чрез откровения: чрез пророчества и предобрази. Пророчеството е предсказване бъдещето с думи; напр. пророк Исаия предсказал раждането на Спасителя от Дева. Предобразът пък е предсказване бъдещето чрез символи или действия; напр. медната змия в пустинята била предобраз на кръстната смърт на Иисуса Христа. Н о в и я т З а в е т е новият съюз на Бога с човеците. Той се заключава в това, че Бог наистина дарил на човеците божествения Спасител - въплътения Син Божи Иисус Христос.
Свещените книги се наричат още к а н о н, съответно старозаветен канон и новозаветен канон, или общо "б и б л е й с к и к а н о н". Думата к а н о н е също гръцка и значи п р а в а п р ъ ч к а, в р ъ в з а м е р е н е, д ъ р в о д е л с к и о т в е с, и преносно – п р а в и л о, н о р м а, о б р а з е ц. В случая к а н о н се употребява с преносното му значение - като п р а в и л о, н о р м а или о б р а з е ц (срв. Гал. 6: 16) на вярата и нравствеността. По такъв начин наименованието "библейски канон" се отнася към тези свещени книги, които Църквата е приела като боговдъхновени и ръководни правила на вярата и благочестието; наричат се още к а н о н и ч е с к и к н и г и за разлика от н е к а н о н и ч е с к и т е. Последните не са включени в библейския канон, но се приемат като благочестиво и душеполезно четиво.
С т а р и я т З а в е т съдържа общо 50 книги; от тях 39 са канонически и 11 неканонически.
По съдържание старозаветните канонически книги се групират условно в четири дяла:
II. И с т о р и ч е с к и;
III. Д и д а к т и ч н о-п о е т и ч н и;
IV. П р о р о ч е с к и.
Към з а к о н о д а т е л н о-и с т о р и ч е с к и т е к н и г и, написани от Моисей, спадат:
1. Б и т и е
2. И з х о д
З. Л е в и т
4. Ч и с л а
5. В т о р о з а к о н и е
Тези книги са известни под името "Петокнижие", на еврейски "Тора" - закон. Иисус Христос ги нарича "Моисеев закон" (Лука 24:44). Първата от тях, Б и т и е, разказва за сътворението на света и човека, за живота на първите хора Адам и Ева в рая, за проникването на греха в човешкия род; разказва се за историята на патриарсите до смъртта на Йосиф в Египет. В останалите четири книги е дадена историята на израилския народ по времето на св. пророк Моисей и законът, който Бог дал на евреите чрез него.
И с т о р и ч е с к и т е к н и г и са:
1. И и с у с Н а в и н
2. С ъ д и и И з р а и л е в и
3. Р у т
4. П ъ р в а Ц а р с т в а
5. В т о р а Ц а р с т в а
6. Т р е т а Ц а р с т в а
7. Ч е т в ъ р т а Ц а р с т в а
8. П ъ р в а П а р а л и п о м е н о н
9. В т о р а П а р а л и п о м е н о н
10. П ъ р в а Е з д р а
11. Н е е м и я
12. Е с т и р
Всички тези книги съдържат историята на израилския народ от смъртта на св. пророк Моисей до края на Вавилонския плен (XV-V в. преди Христа).
Д и д а к т и ч н о-п о е т и ч н и т е к н и г и съдържат старозаветното религиозно-нравствено учение, дадено в риторично-поетична форма. Тези книги са:
1. К н и г а н а И о в. В нея е описано търпението на Иов, който понесъл страшни лишения и нещастия, но въпреки това не възроптал срещу Бога. Тази книга съдържа ценни описания на премъдростта, всемогъществото и благостта Божии.
2. П с а л т и р. Съдържа 150 свещени песни или псалми, повечето от тях написани от св. пророк и цар Давид. Названието си тази книга е получила от музикалния инструмент, със свирене на който евреите придружавали пеенето на псалмите. Всички псалми са съставени по правилата на еврейската поезия и често достигат до чудна красота и сила. Псалмите съдържат молитви, наставления, сведения за разни исторически събития и някои пророчества за Иисуса Христа. Псалтирът е най-употребяваната книга при православното богослужение.
4. К н и г а н а Е к л и с и а с т а или П р о п о в е д н и к а. Съдържа учение за истинското човешко щастие, което се заключава в познаване Бога и приближаване към Него.
5. П е с е н н а п е с н и т е (т. е. най-възвишената песен). Тази свещена книга е най-възвишената песен както по изящното си поетическо изложение и форма, така и по тайнствено-мистическия предмет на съдържанието си. Тя символично изразява божествената любов на Иисуса Христа към основаната от Него Църква.
П р о р о ч е с к и т е к н и г и с а:
а) на големите пророци: 1.К н и г а н а п р о р о к И с а и я 2.К н и г а н а п р о р о к И е р е м и я 3. К н и г а п л а ч И е р е м и е в 4. П о - с л а н и е н а И е р е м и я 5. К н и г а н а п р о р о к И е з е к и и л 6. К н и г а н а п р о р о к Д а н и и л
б) на малките пророци: 1. О с и я 2. И о и л 3. А м о с 4. А в д и й 5. И о н а 6. М и х е й
7. Н а у м 8. А в а к у м 9. С о ф о н и й 10. А г е й 11. З а х а р и й 12. М а л а х и я.
По съдържание и характер н е к а н о н и ч е с к и т е к н и г и се делят на три групи:
II. П р е м ъ д р о с т н и и д и д а к т и ч е с к и
III. П р о р о ч е с к и
Към и с т о р и ч е с к и т е к н и г и спадат:
1. В т о р а Е з д р а
2. И у д и т
3. П ъ р в а М а к а в е й с к а
4. В т о р а М а к а в е й с к а
5. Т р е т а М а к а в е й с к а
П р е м ъ д р о с т н и и Д и д а к т и ч е с к и к н и г и са:
1. П р е м ъ д р о с т С о л о м о н о в а
2. П р е м ъ д р о с т н а И и с у с а, с и н С и р а х о в
3. Т о в и т
Към п р о р о ч е с к и т е к н и г и се отнасят:
1. П о с л а н и е н а Й е р е м и я
2. В а р у х
3. Т р е т а н а Е з д р а
Н о в и я т З а в е т съдържа 27 книги; всичките са канонически. И новозаветните свещени книги, подобно на старозаветните, могат да се разделят условно на четири групи:
II. И с т о р и ч е с к и
III. У ч и т е л н и
IV. П р о р о ч е с к и
З а к о н о д а т е л н и т е к н и г и са четирите Е в а н г е л и я: от евангелистите св. М а т е й, св. М а р к, св. Л у к а и св. Й о а н. Думата е в а н г е л и е е гръцка и oзначaва б л а г ов е с т и е, д о б р а, б л а г а в е с т. Книгите, които се наричат Евангелие, носят на хората благата вест на Господа Иисуса Xpистa за Неговото раждане и живот на земята, за Неговите чудеса и за спасителното Му учение; те свидетелстват за Неговата изкупителна жертва на Кръста, за възкресението и възнесението Му. Тези книги са наречени Евангелие, защото за християните няма по-радостна вест от вестта за Богочовека и за даруваното от Него изкупление. Затова във време на богослужение преди и след четенето на евангелския откъс се пее радостно: "Слава Тебе, Господи, слава Тебе"!
Обикновено пишем и говорим: Евангелие от св. ап. Матей, от св. ап. Марк, от св. ап. Лука, от св. ап. Йоан, но не бива да забравяме, че Евангелието, благата вест е от Иисуса Христа, а отделните евангелисти само са я записали всеки по своему. Затова по-правилно е да казваме по или според св. ап. Матей, св. ап. Марк, св. ап. Лука и св. ап. Йоан.
Първите три Евангелия се наричат с и н о п т и ч е с к и (от гр. - прегледен), защото приблизително еднакво описват евангелските събития. Но всяко едно от тях е предназначено за определени лица и разкрива специална мисъл.
Евангелист М а т е й бил един от 12-те Христови апостоли. Той написал Евангелие на еврейски език за повярвалите в Сина Божи евреи, за да им покаже, че Иисус Христос е същият Месия, Който бил обещан още в Стария Завет и за Когото многократно предсказвали пророците. Затова евангелистът често привежда старозаветни пророчества и предобрази за обещания Месия и посочва, че те се изпълнили с идването на Иисуса Христа. Понеже евангелист Матей разкрива предимно човешката страна на Богочовека Христа, като обещан чрез пророците син Авраамов и син Давидов, в храмовете този евангелист символично се изобразява като ч о в е к в ангелски образ.
Според преданието евангелист М а р к бил един от 70-те Христови ученици. Той написал Евангелие под влияние на устната проповед на св. апостол Петър. Това Евангелие било предназначено отначало за повярвалите езичници. В него се говори за Иисуса Христа, въплътения Син Божи, всемогъщия Цар на света, Който едничък е могъл да примири и наистина примирил враждуващия с Бога човек. В силни краски, които произвеждат дълбоко впечатление, евангелистът разкрива предимно истината, че Иисус Христос е Господар на небето и земята, че на Него се покоряват и духовете, и силите, и стихиите, и законите на природата затова символическото изображение на евангелист Марк е лъв - символ на царствена власт и могъщество.
Евангелист Л у к а бил един от 70-те апостоли на Иисуса Христа и сътрудник на св. апостол Павел в благовестническата му дейност. Написаното от него Евангелие било предназначено отначало за един виден антиохиец на име Теофил. Основната мисъл на това Евангелие е, че Иисус Христос, въплътеният Син Божи, е слязъл на земята, за да спаси не само иудеите, но и езичниците. Той е изкупителна жертва за греховете на всички хора. Евангелистът избира предимно такива събития от живота на Иисуса Христа и такива Негови притчи, в които се разкрива любовта Божия към каещи се грешници. От страниците на това Евангелие човек чувства Оногова, Който спасява и прощава, Който дошъл не да погуби, а да спаси, не да съди, а да прощава. Поради това и символът на евангелист Лука е т е л е, защото телето е жертвено животно, което напомня за принесената от Христа жертва заради греховете на света.
Евангелист Й о а н бил един от 12-те ученици Христови. Той предава предимно такива речи и дела на Иисуса Христа, за които не се споменава у първите трима евангелисти. Той разкрива образа на Богочовека като предвечен единороден Син Божи, дошъл в света поради безграничната Божия любов. По думите на евангелиста, "това е написано, за да повярвате, че Иисус е Христоc, Син Божи, и като вярвате, да имате живот в Неговота име" (Иоан 20:31). Това Евангелие е наречено д у х о в н о, защото в него повече отколкото в другите се съдържат възвишени беседи на Господа Иисуса Христа за тайните на Св. Троица, за Неговото Божество, за отношението Му към Отца и Св. Дух, за изкуплението, за св. Евхаристия и за духовната обнова. Символическото изображение на евангелист Йоан е о р е л - достоен израз на висотата на неговото учение, на неговото богословие.
И с т о р и ч е с к а к н и г а в Новия Завет е само книгата Д е я н и я н а с в е т и т е а п о с т о л и, написана от св. евангелист Лука. Думата а п о с т о л е гръцка и означава п р а т е н и к, п о с л а н и к. Новозаветното й значение е б л а г о в е с т н и к, п р о п о в е д н и к на е в а н г е л и е т о. Така се наричат избраните от Иисуса Христа ученици, които Той изпратил да проповядват Евангелието: "Идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари" (Марк 16:15). Книгата Деяния на светите апостоли разказва за слизането на Св. Дух над апостолите и основаването на Църквата Христова; за разпространението на евангелската проповед отначало между иудеите, а сетне и между езичниците, което вършели апостолите Христови.
Към новозаветните у ч и т е л н и к н и г и спадат: а) седем събoрни послания, т. е. послания до всички християни, а не до отделни църкви и лица и б) четиринадесет послания на св. апостол Павел до отделни църкви и лица.
Към съборните послания се отнасят: 1. едно на св. апостол Иаков, 2. две на св. апостол Петър, 3. три на св. апостол и евангелист Йоан, 4. едно на св. апостол Иуда.
Посланията на св. апостол Павел са: 1. до р и м л я н и (едно), 2. до к о р и н т я н и (две), 3. до г а л а т я н и (едно),. 4. до е ф е с я н и (едно), 5. до ф и л и п я н и (едно), 6. до к о л о с я н и (едно), 7. до с о л у н я - н и (две), 8. до Т и м о т е я (две), 9. до Т и т а (едно), 10. до Ф и л и м о н а (едно), 11. до е в р е и т е (едно).
В апостолските послания е разкрито учението за християнската вяра и живот, което е необходимо за всички християни и за всички времена.
П р о р о ч е с к а к н и г а в Новия Завет е книгата О т к р о в е н и е (на гръцки апокалипсис), написана от св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Тя съдържа символично описание на бъдещето на Църквата и света.