Обновеният остров Св. Анастасия
Перлата на бургаския залив - остров "Света Анастасия" скоро ще стане достъпен за всички, които искат да се докоснат до богатата му история. След като държавата го предостави за стопанисване от Община Бургас, запустелият през годините остров е на път да се превърне в туристическа атракция след ремонт по европейски проект.
Още идната пролет посетителите на това райско място ще могат да видят музей, разказващ историята на острова, средновековна църква с възстановени стенописи и действащ морски фар от края на 19 век.
"Света Анастасия" е бил населен от монаси още през 14 век, а в църквата на острова са запазени останки от богатата стенописна украса и част от дърворезбения иконостас. Пирати са опожарявали няколко пъти манастирските сгради, а през 1923 г. правителството на Цанков го превръща в затвор за противници на режима. През 1945 тук отново са изпратени затворници. Цялата бурна история на острова ще бъде съхранена и експонирана в сградата на бившия манастир.
"Ще включим в музейната експозиция история на залива, на морето, история за геология на острова, как той е възникнал - той е вулканичен и представлява една скала. Така че всичко ще бъде разказано в музейната експозиция, надяваме се много атрактивно", изтъкна арх. Веселина Илиева - гл.архитект на Бургас.
"В момента с бургаския музей подготвяме експозицията, която ще монтираме, в рамките на един месец", разкри кметът на Бургас Димитър Николов.
Къща за гости с неповторима гледка към Бургаския залив и възможност за пренощуване в истинска монашеска килия, ресторант с традиционна за региона кухня, лекарна, предлагаща целебни отвари от билки, отглеждани на място. Изцяло обновени и възстановени в автентичния си вид са сградите на острова.
"Това е оригиналният градеж на сградата, фугите само са възстановени, това са старите сантрачи, тук-таме където имаше паднал камък сме възстановявали, но зидът е автентичен, портата е автентична", изтъкна арх. Веселина Илиева - гл.архитект на Бургас.
Единствените нереставрирани постройки на острова са фарът и къщата на пазача му. Тези постройки са собственост на Военното министерство, скоро се очаква разрешение и те да бъдат реставрирани.
"Къщата е от 1912 година, самата къща, а фара е от 1893 година", каза фаропазачът Димитър Пехливанов.
Заради безопасността на туристите се наложи изграждането на нов, голям кей за корабите, тъй като старият пристан беше разрушен от вълните. Първите кораби с туристи ще отплават към "Св.Анастасия" от бургаския мостик още през април.
ВИДЕО
http://bnt.bg/bg/news/view/109495/zapustjal_ostrov_se_prevryshta_v_turisticheska_atrakcija
http://www.viapontika.com/index.php?page=article&article=1715
http://stroitelstvo.info/show.php?storyid=2160351