С ТРЕВОГА ЗА ДЕЦАТА
![Версия за печат Версия за печат](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://www.pravmladeji.org/sites/default/files/imagecache/main/articles/trevoga-deca - Copy.jpg)
Дори човек да е убеден и да иска да постъпва правилно, в реалния живот не винаги е толкова лесно да разпознаеш кое е правилно и кое не. А ние трябва да научим на това и децата си!
Светът прави всичко възможно, за да размие контурите, да направи моралните норми относителни, да разшири рамките на позволеното и да обърка представите на децата за добро и зло, за правилно и неправилно, за редно и нередно, за трябва и не бива...
Наше задължение като родители е да даваме ясно определение на понятията и нещата, да ги назоваваме с истинските им имена; да научим децата да разпознават доброто във всички заплетени житейски ситуации и категорично да го избират и тогава, когато не сме с тях.
Това е много трудна задача, която не се изчерпва с няколко назидателни поучения и куп забрани. Трябва да поддържаме диалога с децата си постоянно. Да свикнат да споделят с нас всичко, което са преживели и което ги вълнува, още докато са малки и търсят нашето внимание. В тези разговори, за техните “простички” истории, за постъпките на връстниците и възпитателите им, ще можем да им кажем как да приемат всичко в живота с разум, как да преценят критично поведението на другите, без при това да ги осъждат и намразват, и най-вече, как да постъпват като християни в една или друга ситуация.
Животът поставя наистина сложни задачи с не само един възможен отговор.
Дори в живота на 4-5 годишно дете.
Очевидно е, че преди да се заемем с възпитанието на децата си, трябва сами за себе си да си изясним: коя е нормата, която искаме да въплъти детето ни, какво за нас е нормално и какво не, като разбирания и поведение. Защото християнската норма на поведение не е норма за света и времето, в които живеем и това прави задачата ни на възпитатели още по-сложна, ако искаме децата ни да израснат като християни.
Независимо дали ни харесва, децата растат в нехристиянска среда: съучениците им, приятелите, учителите им, масовата култура са носители на други ценности. За да ги възпитаваме като християни, често ще ни се налага да противостоим на това масирано външно влияние. Как да го правим, без да изолираме децата си от техните съученици и приятели, без да ги лишим от естествената им среда и занимания, без да ги направим аутсайдери?
Естествено е децата ни да искат да бъдат приети и уважавани от своите връстници, да бъдат адекватни на своето време и среда. Реалистично ли е, справедливо ли е да очакваме от тях такава сила на духа, че смело да заявят своята различност, че не са от този свят, смело да изповядват вярата си, смело да изобличават неправдата, смело да заявяват, че изповядват други ценности и имат други идеали? Мисля, че не. Това и за нас често е непосилно, колкото и убедени християни да сме. Но ми се струва, че е напълно възможно с наша, и най вече с Божия помощ, да опазят от светското влияние ума и сърцето си.
И най-зловредната среда може да стане училище по благочестие за децата ни, ако имат до себе си мъдър наставник, а в душата си благодатните дарове на Духа Светаго.
Един от най-трудните уроци, с които едно православно християнче неизбежно ще се сблъска в училището или в детската градина, е дете, което е с асоциално и дори агресивно поведение. Този сблъсък ще е и един от най-сложните тестове по православно съзнание и за нас като родители. Да запази добро приятелско отношение към това дете, да не страни от него, да не го заклеймява като лошо, да не го осъжда, но и да не приема негативното му поведение и да му подражава. Ако съумеем да помогнем на нашето дете да покрива с любов и търпение враждебността, арогантността у другите и така да ги променя към по-добро, това ще е най-ценният урок за него, защото в живота си безброй пъти ще се натъква на такива хора. Човечеството днес изобилства от израснали в безлюбие, бранещи се в своята враждебност хора, които само с любовта си можем да смекчаваме. Дали това е посилно за едно дете? Напълно. Вярата ни прави неимоверно силни и децата винаги с радост откриват тази скрита непонятна за другите сила.
Ако детето ни всекидневно ни чува как злословим срещу колегите, съседите, роднините си или неговите връстници; ако ни вижда враждебно настроени, отчуждени, мрачни, то какъв урок по любов към ближния можем да му дадем? Ще значат ли нещо думите ни?
Уроците по християнство ще са толкова истинни и възвишени или пък двулични и празнословни, колкото сме ние, които ги преподаваме. Следователно, за да имат покритие и сила думите и наставленията ни, трябва да сме съвършени. Но ако изобщо постигнем християнското съвършенство в рамките на своя живот, ще ни е нужно много време и вероятно ще стане твърде късно да възпитаваме децата си. Тогава?
Може би, за да имаме авторитет пред децата си, ще е напълно достатъчно да бъдем пределно честни с тях. Да им признаваме, че не винаги знаем как да постъпваме, че не винаги съумяваме да постъпваме правилно, че не винаги сме на висотата на истините, които изповядваме и в които вярваме. Но, че се стараем и наистина искаме да постъпваме правилно. Може би това ще е добър урок за тях: да бъдат честни пред себе си и пред хората, да не се боят да признават несъвършенството си. Може би така ще ги научим и да приемат несъвършенството на другите, без то да помрачава любовта им към тях?
Безумие е да очакваме от себе си да бъдем съвършени родители. Несъвършените хора са и несъвършени родители, както и несъвършени съпрузи, несъвършени приятели, колеги, служители... Но от сърце вярвам, че това, което Бог очаква от нас и ще е доволен ако го правим, е: да правим най-доброто на което сме способни и да се стараем утре да се справяме по-добре от днес. От сърце вярвам, че Бог ще допълни нашите недостатъци и ще додаде на децата ни всичко, което не сме съумели да им дадем поради несъвършенството си.
Ако Го молим.