

Почитането на светците и молитвеното обръщане към тях e eдна от най-древните традиции на Църквата, която се съхранява още от апостолски времена. Има несправедливи обвинения по адрес на Църквата, че тя уж се покланя на хората наравно с Бога, нарушавайки заповедта на Господа: „На Господа, твоя Бог се покланяй и само на Него” (Втор. 6:13; Мат. 4:10). Православното богословие отчетливо различава служението на Бога и почитането на светците.
Ниe отдаваме почит на светците не като на богаташи, а като на хора, наши земни съотечественици, които са достигнали духовна висота и съвършенство. Те са достигнали главната цел на християнския живот - единението с Бога, обожението, обаче не по природа, а по благодат. Към това е призван и всеки от нас. Светците духовно тясно са били съединени помежду си и с Христос, на Когото напълно посветили своя живот, и единението с Когото изпитали още тук, на земята, - някои в Тайнството на Светата Евхаристия, някои в изповядване чак до смърт.
В първата неделя след Петдесетница - рождения ден на Църквата Христова - ние молитвено почитаме всички светии, които извечно са угодили на Бога. Почитайки светите Божии угодници, ние, членовете на земната Църква, подтвърждаваме молитвеното единение с членовете на небесната Църква.
Кланяйки се на светиите, ние почитаме Христос, Който живее в тях. Преподобни Симеон Нови Богослов казвал, че Христос е начало, средина и край на редицата на светостта на тези, които са Го прославили със своя живот и подвизи. Той е във всички - и в първите, и в средните, и в последните. Преподобни Симеон сравнява сонма на светиите с верига, към която от поколение в поколение се присъединяват все нови и нови подвижници. Тези, които от род в род чрез изпълнение на заповедите стават светии, се съединяват с Христос. Те се озаряват от Божията благодат в причастието и стават една златна верига, всяко от нейните колела е с индивидуалност, а с предишните се съединяват чрез вярата, добрите дела и любовта. Златната верига на християнската святост се простира от апостолските времена чак до наши дни.
Свeтци е имало във всички времена, много от тях, както тайни така и явни, и днес са сред нас. На техните молитви и застъпничество пред Бога се крепи света. Припомнете си разговора на праотеца Авраам с Бога в дъбравата Мамре. Именно наличието на праведници, макар немного, било гарант за безопасността и спасението за нечестивите градове Содом и Гомор, защото заради тях Господ бил готов да пожали живота на грешниците. Затова е така голяма заслугата на светиите пред Бога, заради техните молитви се спасява светът. Те са образец за изправление на живота на тези, които са отстъпили, те са съвестта на обществото, всеки, който се вслуша в нея, може да застане на правилния път.
Първите светци на Христовата Църква били неизброимите сонмове на светите мъченици, които станали основа и фундамент на Църквата. Много известно е изказването на Тертулиан, че кръвта на мъчениците – това са семената на християнството. Изповедниците, които пострадали за Христа, веднага след своята смърт ставали обект на благоговейно честване от вярващите. Към тях се обръщали в молитва, усещайки жива благодатна връзка с тях, както с тези, които вече са постигнали единение с Христос. Върху техните гробници отслужвали литургия, което е свидетелство за единството на земната Църква, в която влизат живите й членове, и небесната Църква, към която се числят прославените от Бога светии.
Днес официалното признаване от Църквата на един или друг подвижник за свят, т. е. причисляването му към сонма на светиите, се нарича канонизация. Почитането на един или друг светец не е следствие от акта на канонизация. По-скоро обратното, канонизацията – това е следствие от всенародната почит към светеца.
Не само хората прославят светиите, но и Сам Бог дава понякога видимо свидетелство за светостта на едно или друго лице. Така, телата на мнозина светци, въпреки законите на природата, остават нетленни, без прилагане на всякакви изкуствени средства, в продължение на много векове.
Още едно такова свидетелство е уникалният факт на мироточенето. Най-известният от тях са мощите на свети Николай, които се намират в италианския град Бари и са източник на целебно и ароматно миро. Мироточат главите на подвижниците на благочестието в пещерите на Киево-Печерската Лавра, многочислените икони на светиите, прославени от Бога и уважавани от хората.
За нецърковните хора е трудно да разберат, защо се молим на светиите, когато имаме Христос. Обаче светиите не са задължително посредници между нас и Христос. Господ Сам чува нашите просби, молитви, Той Сам знае за нашите потребности. Светиите – това са, по-скоро, наши небесни приятели, които са способни да ни чуят и да ни помогнат със своята молитва. Чрез тях, благодарение на техните молитви и застъпничество, Господ проявява голяма милост към човека, изцелявайки душевните и телесни болести, понякога неизлечими, наставлява ни и ни вразумява.
Този, който няма приятели на небесата, не е способен правилно да възприеме тази благоговейна почит, с която са обкръжени светиите в Православната Църква. Този, който не почита светиите, се оказва откъснат от златната верига на светостта, която от поколение на поколение протягат към нас Самият Христос, Неговата Пречиста Майка и светите апостоли. Затова християнска общност, която се откъсва от тази верига, не може да бъде пълноценна Църква, доколкото небесната Църква и земната Църква са били свързани помежду си неразривно и представляват по себе си едно Тяло Христово, с членове, чиито клетки сме всички ние. Откъснала се от небето - от Божията Майка и светиите, Църквата се превръща в твърде земна организация и престава да бъде мистично тяло Христово, което обединява живи и умрели, светии и грешници.
Затова тека винаги молим светите угодници да ни укрепяват във вярата, да ни научат да живеем добропорядъчно и да ни помагат да се спасим. Амин.
Превод: Прот. Йоан Карамихалев