ПРОПОВЕД НА ПРАЗНИКА КРЪЩЕНИЕ ГОСПОДНЕ

Версия за печатВерсия за печат
Автор: 
Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил

Сърдечно поздравявам всички вас с големия празник Богоявление Господне! Ние празнуваме днес това, което апостолът описал с удивителни думи: велика е тайната на благочестието - Бог се яви в плъти (вж. 1 Тим. 3:16). В този смисъл празникът Богоявление и празникът Рождество по своето съдържание и духовно значение съставляват едно цяло. Ние празнуваме идването в света на Спасителя, чрез Когото се явила Божията благодат на всички човеци. А видимо проявление на това явяване на Божествената благодат станало Кръщението на Христа Спасителя в Йордан, слизането върху Него на Светия Дух.

Свети Йоан Златоуст, размишлявайки на тази тема, казва, че Спасителят, разбира се, не се нуждаел от слизането върху Него на Светия Дух, но Духът по видим начин слязъл върху Него, за да види светът, че чрез идването на Сина Божи Божествената благодат снизхожда върху цялото творение - върху човеците и върху целия свят. В това и се заключава дълбокият смисъл на Боговъплъщението. Чрез идването в света Господ не просто изкупил нашите грехове, не просто отворил за нас път към небето, - Той спуснал върху нас Божествената сила, Божествената благодат, която неотлъчно пребивава в света чрез Църквата. Светът не е отделен от Бога, както понякога казвали философите, - светът се намира в общение с Бога и този канал за връзка е Божествената благодат, която предава на човешкия род, но първо на тези, които я приемат като особена сила свише.

Именно Божествената благодат прави всичко или почти всичко, което става с нас. Без Бога, както казва пословицата, не може и косъм от главата ни да падне. Бог е така близък до нас, че ние даже не си представяме това. И тази близост се осъществява чрез действието на Светия Дух, чрез присъствието на Божествената благодат.

Благодатта Божия ни помага да преодоляваме своята греховност, своите собствени вътрешни проблеми. Когато се разкайваме за греховете, когато призоваваме Господа да ни помогне, Той, докосвайки се до нашите осквернени души, ги възсъздава, очиствайки от греха, и дава надежда за вечен живот. Когато нещо в нашия живот става не така, както трябва да бъде, когато животът прави остри завои и ние не знаем към добро или към зло е това, когато сърцето ни е смутено – тогава трябва особено да усилим молитвата, та Божествената благодат превъзмогнала законите на човешкото битие, да превъзмогне действието на греховната сила в човешките отношения и да ние насочи към пътя, който ни води в Царството Небесно.

Силата на Божествената благодат не действа по принуда или въпреки нашата воля, понеже Бог ни е създал със свободна воля. Но когато молим Господа да ни помогне, ние нали всъщност Го молим да ограничи нашата свобода, въздействайки на логиката на битието, на логиката на човешките отношения по такъв начин, че да ни изведе от скърбите, болестите, конфликтите, разногласията. Тогава със силата на Божествената благодат се изправят човешките пътища; от нас само се изисква непоколебима вяра в Господа. Какъвто и поток от противни мнения да се стоварва върху нас, - а той се стоварва върху човешкия род в протежение на цялата история, каквито и да е сили да ни въздействат, за да ни откъснат от вярата, ние трябва да помним, че нашата сила, силата на всеки човек е във вярата. Понеже чрез вярата и чрез молитвата ние привличаме към себе си Божествената благодат, Божествената енергия, която възпълва нашите недостатъци и ни дава, освен това, сили да преодоляваме скръбните обстоятелства в нашия живот.

Затова днешният ден, който съставлява едно цяло с празника Рождество Христово, открива пред нас особено завладяваща духовна перспектива. Ние знаем, че ние не сме сами пред лицето на скърбите и трудните обстоятелства. Ние знаем, че с нас е Бог, и затова съвсем не е случайно, че в навечерието на празника Рождество Христова и Богоявление така тържествено се произнасят тези думи: „С нас е Бог, разберете, народи, и се покорете, защото с нас е Бог!” Явяването на Господа в плът за спасението на човешкия род - това повратен момент в цялата човешка история. И ние с вас сме наследници на всичко това, което Господ е извършил. От нас само се изисква никога да не Му изменяме, никога да не допускаме неверието да парализира нашите мисли, нашите чувства, нашата воля. И тогава Божията благодат, явена чрез идването в света на Спасителя, ще ни съпътства на всички пътища на нашия живот, насочвайки тези пътища към спасение и Царството Божия. Амин.

 

Превод: Иконом Йоан Карамихалев

 


Източник: 
www.patriarchia.ru