ПРОПОВЕД НА ПРАЗНИКА СЪБОР НА СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Версия за печатВерсия за печат
Автор: 
Протойерей Генадий Героев

Днес ние прославяме небесните безплътни сили. Какво именно празнуваме?

Като цяло всички паметни дати в църковния календар са свързани с раждането, смъртта или прославянето на човек. Относно безплътните сили в известен смисъл изпадаме в някакво недоумение. Нали ангелите не се раждат и никога не са се раждали; те нямат смърт, защото са вечни. Те живеят и бдят над нас. И не просто бдят, а ни защитават: всеки от нас има свой ангел-пазител и ние усещаме неговото застъпничество ежечасно. И днешният ден може да се счита за ден на ангела на всеки от нас.

Ангелите принадлежат към един напълно непознат, немислим за нас свят; ние нямаме ясно разбиране за това явление. Въз основа на Свещеното Писание можем само да кажем, че ангелите несъмнено притежават разум, свобода и неуморно се грижат за човешкия род. Безплътните сили са пряко свързани със спасението на човека. От Книгата на Иов знаем също, че ангелите са съществували преди сътворението на физическия свят. Този старозаветен текст гласи, че когато Господ е създал Небето и Земята, ангелите са Го възхвалявали. С други думи, те са съществували преди сътворението на света.

Ангелските чинове са разпределени по йерархия. Най-висшите са архангелите. Почитаният днес Архистратиг Михаил е главният от архангелите. Нека си припомним и архангел Гавриил, когото Господ пратил да благовести на Девата, че ще бъде избрана за Божествен съсъд и ще роди Сина Божи. В отговор на нейното недоумение Гавриил и казал: „Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени. Ангелите са благовестители, носители висшето Божие Слово. Господ ги праща в нужните моменти, в нужното време, за да благовестят за едно или друго велико събитие.

Разбира се, не бива да забравяме, че има и паднали ангели и те съвсем не спят. Те най-активно „работят“ сред нас, никога не затваряйки очи. Те са безкрайно заети с отчуждаването на човека от Господа, от Неговите сили, от Неговата благодат. И примерите за това, че ангелите на тъмнината и злобата активно действат в наше време, са повсеместни. Това, което става в света, този хаос, който виждаме във всички сфери, а преди всичко, в нравствената, произлиза от това, че тези духове на злобата най-активно работят за благото на известен персонаж и принасят своите „плодове“. Човек е слаб, човек отхвърля Словото Божие, не иска да признава не само Божиите заповеди, но и това, че светът е устроен съгласно Божиите закони и Божия промисъл. Човек се потапя в своя безграничен егоизъм, себелюбие, в търсене на остри усещания и наслади, развлечения и все повече и повече пропада в бездната, завличайки в нея душата си, която е създадена безсмъртна. А сега е обречена на погибел, а не на радост в Господа.

Затова днес, припомняйки си всичко това да молим своя ангел-пазител и Архистратига Михаил, винаги, при всички тежести и скърби в нашия живот да не ни изоставят, а да ни помагат и пазят. И да бъдат наши застъпници пред Господа Бога, Амин.

Превод със съкращения: Иконом Йоан Карамихалев

Източник: 
www.hram-ioanna-voina.ru