Светостта е също толкова многообразна, колкото и човешката индивидуалност. Подвигът на светостта винаги има индивидуално-творчески характер. Църквата познава различни ликове на святост или духовни образи на спасението: праотци, пророци, апостоли, мъченици, светители, вселенски учители, преподобни монаси, воини и царе, лечители и безсребреници, и този списък, разбира се, съвсем не е изчерпателен; различните епохи откриват наред с преди съществувалите и свои ликове на святост.
Може да се каже, че историята на Църквата най-дълбоко се разкрива в светлината на историята на светостта. Всеки исторически период най-ярко се отразява в определен тип (лик) святост. Историята на Църквата на земята започва от този момент, когато Господ обещава на хората идването на Спасителя, дава обещание за появата на велик народ, в чиято среда ще се роди Христос. Хората, които са приели тези обещания, съставляват лика на праотците. Те са ветхозаветни светци, почитани от Църквата като изпълнители на волята Божия преди новозаветната епоха. Праотците са предци на Иисус Христос по отношение на човешката Му природа и като Негов първообраз участват в историята на спасението. Към праотците се отнасят преди всичко ветхозаветните патриарси, към тях спадат и праведните богоотци Йоаким и Анна, както и праведният Йосиф, обручникът на св. Богородица.
Минава време и на историческата сцена се появява нов народ, носещ на себе си печата на богоизбраност. Но когато еврейският народ забравял истинския Бог, Той изпращал при него Своите пророци, които призовавали народа към покаяние и обръщане към Господа, за което търпели унижения и мъчения от своите съплеменници. Пророците, почитани от Църквата като предвестници на волята Божия, предрекли идването на Спасителя.
Тези хора, които оставили всичко и последвали Спасителя по време на Неговия земен живот, съставляват лика на светите апостоли. Именно те проповядвали Евангелието на целия свят и всички, освен св. Йоан Богослов, мъченически загинали заради своята проповед.
Проповедта на апостолите открива първата епоха от църковната история. Почти всички светци от първите три века след Рождество Христово са мъченици. Тяхната вяра била толкова дълбока, че даже страхът пред нечовешките мъчения не могъл да поколебае тяхната любов към Спасителя. “Мъченик” (на гр. martys) означава свидетел. Мъчениците станали свидетели пред целия свят за истинността и силата на новия път на живот, който възвестил Господ Иисус Христос. Мъчениците са били елитът на християнското общество; те били по живот най-добрите християни, най-искрено вярващи и духовно издигнати сред другите. Онези от мъчениците, които били подлагани на особено жестоки мъчения, Църквата нарича великомъченици. По-известни сред тях са св. Георги Победоносец, св. Димитрий Солунски, св. Мина и др. Църковните йерарси, които са просияли като мъченици, Църквата почита като свещеномъченици. Сред тях са св. Харалампий, св. Климент Римски, св. Дамаскин Габровски и др. Преподобномъченици се наричат мъчениците из редовете на подвижниците и монасите. Такива са св. Параскева Римлянка, св. Игнатий Старозагорски, св. Лука Одрински и др.
По време на гоненията голям брой християни били измъчвани, но не били умъртвени. Те се наричат изповедници заради мъжественото изповядване на вярата си в Христа. По време на иконоборческата ерес също имало много изповедници, някои от които били дамгосвани с нажежено желязо по лицата. Изповедници на вярата имало и в ХХ век в Русия по време на комунизма. В лика на изповедниците са преп. Максим Изповедник, св. Теофан Изповедник, св. изповедник Лука, архиепископ Кримски, и др.
Кръвта на мъчениците станала тези семена, от които израснала Църквата, но тяхната самоотверженост и твърдост имали и друго неочаквано последствие езическата държава, могъщият и горд Рим не само признава на християните право на съществуване, но променя своите собствени духовни основи и се отрича от езичеството. Християнството става държавна религия, а заедно с това придобива, така да се каже, престижност в очите на основната маса граждани. Започва се стремително осветскостяване на Църквата, отслабване напрегнатостта на есхатологичните очаквания. И тогава мнозина християни отиват в пустинята, по-далече от шумните градове, и там основават манастири, които започват да притеглят към себе си религиозно най-чувствителните хора. Прославените в християнския подвиг отшелници и аскети съставили още една категория светци преподобните. Между отшелниците от древно време особено се прочули някои стълпници, които пребъдвали в непрестанна молитва до края на живота си, на върха на някоя кула или на нарочно изградени стълбове, на пространство, колкото да могат да се поберат. По-известни от тях са св. Симеон Стълпник, св. Даниил Стълпник и преп. Алипий Стълпник. Някои монаси ставали доброволни затворници. Имало случаи, когато те били зазиждани в тесни помещения с малко прозорче, през което само да влиза въздух и да може да им се подава храна. Такъв е бил руският епископ св. Теофан Затворник. През всички времена е имало преподобни мъже и жени сред всички християнски народи. У нас най-почитани са св. Йоан Рилски и св. Петка.
Както до него, така и след Медиоланския едикт (313 г.) Църквата прославила много светители епископи, възглавяващи отделни църковни общини, приели върху себе си бремето на пастирството и учителството. Особено известни са т. нар. Трисветители: св. Василий Велики,
св. Григорий Богослов и св. Йоан Златоуст. Някои светители се отличили особено като разпространители на християнството, напр. св. Григорий Неокесарийски чудотворец. Други били ненадминати проповедници, като
св. Йоан Златоуст. Трети се изявили като пламенни защитници на православието срещу еретиците, като св. Атанасий Александрийски. Четвърти оставили ярка следа в църковния живот като отлични организатори, например св. Василий Велики, св. Григорий Двоеслов и др. Пети давали пример с живота си и на клирици, и на миряни как трябва да живеят като християни, напр. св. Николай Мирликийски, когото Църквата възпява като “правило на вярата, образец на кротост, учител на въздържание” и т. н.
Отци на Църквата се наричат всички онези клирици, които са се отличили със святост на живота и с православното си учение, те са тези, които са взели дейно участие във вселенските или поместните събори; тези, които са се борили срещу ересите, стоели са начело в борбата за Православието; тези, които правилно са изтълкували Свещеното Писание и са систематизирали учението на Църквата.
Църквата е прославила и много християнски политически деятели. Светите благоверни князе и царе, които не са се съобразявали с политическата конюнктура и без да се страхуват, че могат да загубят влияние и власт, на първо място са поставили служението на Църквата и живота по Божиите заповеди. Много от тях Църквата нарекла равноапостолни, тъй като техният живот се състоял в разпространение и утвърждаване на християнството. Такива са св. Константин и Елена, св. Нина, въвела християнството в Грузия, св. цар Борис-Михаил Покръстител, св. княз Владимир, покръстител на Русия и др. Църквата величае като равноапостолни и тези лица, които са посветили живота си, за да просвещават с истините на християнството цели народи и обширни области, напр. светите славянски просветители Кирил и Методий, св. Григорий, просветител на Армения и др.
Някои хора, надарени с Божия благодат, без да са заемали ръководни места в църковния живот, без да са се отличили видимо с някакви подвизи на аскетизъм, също достигнали до такова съвършенство в религиозно-нравствения си живот, че още приживе техни съвременници съзирали светия им живот и се вдъхновявали от тях. Мнозина такива Божии угодници Църквата е канонизирала за светци, напр. Алексий, човек Божий, св. Йоан Кронщадски. Сред тях челно място заемат и т. нар. старци изпитани в духовния живот подвижници, които като победители в борбата с греховните си наклонности и страсти, както и поради пълното си предаване в ръцете на Бога, са станали авторитетни учители и ценни ръководители в духовния живот за по-младите монаси. По-известни от тях са св. Серафим Саровски, св. Амвросий Оптински, св. Силуан Атонски и др.
Не всички светци са известни на света, съществуват и такива, които Господ държи в неизвестност. Затова има празник, посветен на Всички светии, когато се чества паметта на всички светии в тяхното единство, не само на прославените, но и на непрославените.
Всеки ден от църковния календар е осветен от паметта на светците, на които в богослуженията се отдава особена молитвена почит. Житията на светиите представляват неоценим източник на назидание и пример. Светците никога не свършват в Църквата, както не свършва и благодатта на Светия Дух, и човешкият подвиг на вярата и любовта.