Четвърти член

(ХРИСТОС) БЕ РАЗПНАТ ЗА НАС ПРИ ПОНТИЯ ПИЛАТА И СТРАДА, И БЕ ПОГРЕБАН
Иисус Христос извиквал възхищение с дивното Си учение и необикновените Си дела (Мат. 22:33). Целият народ тръгнал подир Него. Това възбудило завист у еврейските старейшини. Завистта им се превърнала в омраза, когато Спасителят взел да изобличава тяхното лъжливо учение и беззаконен живот. Затова те почнали да Го преследват. Наклеветили Го пред римската власт, представлявана тогава от Понтий Пилат. Набързо осъден, Иисус Христос бил разпнат на кръст, претърпял големи страдания, умрял и бил погребан.
За кого бил прикован на кръст Иисус Христос? За нас, грешните люде, за да ни изкупи от греха и да ни даде възможност да влезем в блажения вечен живот. „Син Човечески не дойде, за да Му служат, но да послужи и даде душата Си откуп за мнозина“ (Мат. 20:28). Заради нас и вместо нас Христос бил разпнат и страдал. Чрез тия Свои страдания и смърт Богочовекът ни е изкупил от греха, проклятието и смъртта, т.е. платил дълга вместо нас и ни е примирил със Своя Небесен Отец. Ние сме грешили и сме трупали, тъй да се каже, дългове пред Бога, които не сме били в състояние да изплатим. И понеже правдата Божия иска възмездие, явил се Иисус Христос Безгрешният, приел върху Себе Си отговорността за всичките наши грехове и пред лицето на Божията правда понесъл доброволно и последствията на греховете, наказанието за тях, тъй като всеки грях може да бъде унищожен, само след като бъде изкупен, изстрадан и заплатен. Че за нашите грехове е пострадал Иисус Христос, се казва още в Стария Завет: „Той взе върху Си нашите немощи и понесе нашите недъзи... Той бе изпоранен за нашите грехове и мъчен за нашите беззакония; наказанието за нашия мир биде върху Него и чрез Неговите рани ние се изцелихме“ (Исаия 53:4-5).
Един църковен отец така изяснил изкупителното дело на Спасителя: „Един истински приятел видял своя любим другар смъртоносно наранен от меча на врага и започнал усърдно да се грижи за неговото изцеряване. Лекарите му казали, че тази рана е неизлечима и че сигурна смърт очаква неговия другар. Но, добавили те, той може да оздравее, само ако някой би го изкупил от смъртта с цената на своя живот, т.е. ако би прилепил устата си към раната му и ако би изсмукал заразата от раната, вследствие на което сам би умрял. Тогава истинският приятел се решил да пожертва живота си за своя мил другар, изсмукал отровата от неговата рана и, като го изкупил по такъв начин от сигурната смърт, сам умрял.
Така и нашият Господ Бог е постъпил с нас, наранените със смъртоносната отрова на греха. Той, Носеният върху крилете на херувимите, съвършеният Лекар на душите и телата, прилепил Своята уста, т.е. Своя Единороден Син, към раната на нашата природа; и Бог Слово, съединен с изранената наша природа, изтеглил от нея греховната отрова върху Себе Си. Той взел върху Си греха на света, понесъл всички наши немощи и, като положил живота Си за нас, спасил ни е“.
За да ни направи по-понятна тайната на изкуплението, словото Божие сравнява Иисус Христос с Адам. Адам е глава на цялото човечество, което заедно с него образува едно единство, тъй като произхожда по плът от него. Иисус Христос, в Когото се съединили божествената с човешката природа, благодатно станал нов Глава на човечеството. Чрез вярата Той съединява всички люде със Себе Си. Поради това както в Адам ние сме попаднали под властта на греха, проклятието и смъртта, така в Иисус Христос се избавяме от греха, проклятието и смъртта. Неговото доброволно страдание и кръстна смърт за нас, имайки безпределна цена и достойнство пред Бога като смърт и страдания на безгрешния и невинен Богочовек, представляват съвършено удовлетворение на Божието правосъдие, което ни е било определило смърт за греховете. Неговото доброволно страдание и кръстна смърт по същата причина представляват и безмерна заслуга пред Бога, вследствие на която Спасителят има право, без да накърнява Божието правосъдие, да дава на нас грешните опрощение на греховете ни и благодат за побеждаване на греха и смъртта. В тоя смисъл св. ап. Павел пише: „Ако с престъплението на един човек смъртта царува чрез него единия, много повече ония, които приемат изобилно благодатта и дара на оправданието, ще царуват в живота чрез Едного Иисус Христос. И така, както чрез престъплението на едного дойде осъждане на всички човеци, тъй и чрез правдата на Едного дойде на всички човеци оправдание за живот“ (Рим. 5:17-18).
Изкупителната жертва на Иисус Христос осветила целия човешки род. Тя е дала сила на всички повярвали да се борят с греха, приближила е човека до Бога и го е примирила с Него. Тая изкупителна жертва е не само акт на правосъдие, но и дело на безкрайната Божия любов към хората. От безгранична любов към нас грешните Спасителят е взел върху Себе Си нашите грехове и, като че Сам, бидейки виновен за тях, е пострадал вместо нас, с което ни е изкупил (Иоан 3:16).
В Символа на вярата е казано, че Иисус Христос е страдал и е бил разпънат и погребан през времето на Понтий Пилат. Защо името на тоя езичник е вмъкнато от светите съставители на нашето „Верую“ в такъв свещен текст?
В отговор ще изтъкнем главно две причини.
1. Със споменаването на Понтий Пилат св. отци са искали да покажат, че Иисус Христос е историческа личност. Той е живял във времето на Пилат. Последният бил наместник на римския император в Иудея, която по това време се намирала под властта на римляните. Както никой не се съмнява в историческото съществуване на римския прокуратор Пилат, тъй не е оправдано да се съмняваме в историческото съществуване на Иисус Христос.
2. Със споменаването името на Понтий Пилат св. отци са искали още да покажат, че именно пострадалият при Пилат Иисус, а не друг някой е истинският Месия; че Той именно е бил обещан от Бога и бил очакван в Стария Завет и че най-сетне всички други месии, които са издигали или ще издигат за себе си претенцията за богопратеничество, са лъжливи.
По-нататък в четвъртия член от Символа на вярата се казва, че Иисус Христос бил страдал и бил погребан. Това е споменато нарочно, понеже се появили лъжеучители, които казвали, че Иисус Христос привидно бил страдал и привидно бил умрял. Ние обаче изповядваме, че със Своята човешка природа Спасителят действително страдал на кръста и действително умрял за нас. Вярно е, че като Бог Той не е страдал, защото Бог не подлежи на страдания. Но това не намалява физическите Му страдания като човек. Иначе как биха могли да се обяснят тия Негови думи: „Душата Ми е прескръбна до смърт“ (Мат. 26:38); или думите: „Боже Мой, Боже Мой, защо си Ме оставил?“ (Мат. 27:46) и др.
На недоумението, можел ли е Богочовекът Иисус Христос да страда, св. Силвестър, папа римски, е дал прекрасен отговор.
„Нашият Господ Иисус Христос, казва той е имал две естества: божествено и човешко, но в едно лице. Неговото човешко естество е пострадало за нас. Божеството Му обаче не е било подхвърлено на страдания. Както дървото, озарено от слънчеви лъчи, когато бива посечено, само пострадва, защото слънчевият лъч не се посича заедно с него, така и човешкото естество в Христос само претърпяло страдания, тъй като Божеството не е страдало“.
Иисус Христос е показал във време на страданията Си най-велик пример на любов към враговете. Той се е молил за враговете Си така: „Отче, прости им, понеже не знаят, що правят“ (Лука 23:34). От кръста Той се е погрижил за Майка Си, като я проверил на любимия Си ученик св. Иоан Богослов. На кръста, най-сетне, Той спасил каещия се разбойник, с което доказал, че е дошъл наистина да изкупи грешниците и да ги избави от вечните мъки в ада, стига да има желание у тях за това. Когато каещият се разбойник казал на Христос: „Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си“, чул веднага отговора: „Истина ти казвам: днес ще бъдеш с Мене в рая“ (Лука 23:41-43). И станало нечувано досега чудо: тоя злодей и разбойник в последните минути на живота си се удостоил със спасение. Неговата душа заедно с Господ първа влязла в Божия рай. Оттук се вижда, какви са изкупителните заслуги на Иисус Христос за грешниците и как вече и последните престъпници могат да се спасят, ако само се покаят пред Бога, изповядат греховете си, повярват в Христос и помолят съкрушено за прошка.
Тук може да се постави въпросът: за всички ли е пострадал Спасителят? Словото Божие казва, че за всички. Христовата изкупителна жертва обхваща всички хора от всички времена, живели и преди, и след Иисус. Но от благодатните и спасителни плодове на тая жертва се ползват само ония, които повярват и се кръстят в името на Отца и Сина и Светия Дух, които вършат дела на вяра и любов и които от своя страна доброволно взимат участие в Неговите страдания и в Неговата смърт (Фил. 3:10).
Всеки човек има свой житейски кръст, свои страдания. Ако той ги понася безропотно, със смирение, с търпение и с вяра в Господ Иисус Христос, той взима все едно участие в Голготските мъки на Изкупителя. При твърда, жива и сърдечна вяра християнинът става тъкмо чрез скърбите и изпитанията си едно с Божествения Голготски Страдалец.
Ние взимаме участие в Христовите страдания още и като разпъваме в мъчителна самоборба със себе си своята плът с нейните страсти и похоти (Гал. 5:24). Когато тъй разпъва себе си, достига до най-тясно общуване с разпънатия Христос и може да каже за себе си, подобно на св. ап. Павел: „Разпнах се с Христа, и вече не аз живея, а Христос живее в мене“ (Гал. 2:19-20).
Разпъването на страстите и похотите се постига чрез въздържане от тях и чрез вършене противното на тях. Например, когато гняв ни подбужда да злословим врага си и да му напакостим, като му направим нещо лошо, ако ние се противим на това желание, ако се въздържаме от отмъщение, ако си спомняме, как Иисус Христос на кръста се е молил за Своите врагове, и ако се молим и ние за своя враг, то ние разпъваме по такъв начин в себе си страстта, наречена гняв. Тъй трябва да постъпваме и с всички други страсти в нас: и с блудната страст, и с гордостта, и със сребролюбието, и с пиянството, и с чревоугодието, и с всяка друга порочна наклонност на нашето сърце. Тогава наистина ще се саморазпъваме, за да живеем с Христос. Тогава наистина ще носим достойно кръста си, който ще ни въведе във вечния живот.
Нека тук припомним, че кръстът е благо за духовния живот на човека. Той не е посрама, а прослава. Защото, както Христос чрез кръста Си се прослави, тъй и нас Бог ще прослави, ако безропотно носим кръста си като християни. Спасителят увисна на кръста за нашето спасение и, като принесе Себе Си в жертва, спаси всички от робството на сатаната. Тъй и ние, ако се саморазпъваме, ще спасим себе си от погибел. Христовият кръст е истинска емблема на победа и спасение, на жертвена любов и изкупление. Затуй прав е св. ап. Павел, когато се хвали с кръста Христов (Гал. 6:14).
„На Твоя кръст се покланяме, Владико, и славим Твоето свето възкресение!“
За възкресението на Христос говори петият член от Символа на вярата.