Пътят на зрелостта


Изправен пред “неограничените” възможности на съвременния технологичен век, модерният човек продължава да се измъчва от страх, безпокойство и тревожност. Те особено се открояват в нарастващата потребност от гаранции за сигурността. Във външен обществен план като пример могат да ни послужат все по-сериозните мерки срещу тероризма. Вътрешният свят на човека също се е превърнал в една малка полицейска държава. Защитни механизми осигуряват границите между емоционалния, съзнателния и волевия аспект на човешката душевност и възпрепятстват постигането на цялостност, което е основна характеристика в личностното израстване.
Модерната психология изведе на преден план необходимостта от развитие и реализация на вътрешния потенциал на личността. Характеристиките, определящи личностната зрялост, според Г. Олпорт са: добро самочувствие (самоосъзнаване), топло отношение към другите, чувство за емоционална безопасност, реалистично възприемане на самия себе си и наличие на интегрираща житейска философия. Според Е. Фром зрелостта се характеризира с чувство на принадлежност, любов, творчество и независимост, собствена идентичност. В. Франкъл определя зрелостта на личността чрез придобиването на смисъл на съществуването, а динамиката в личностното израстване като приемане на свобода и отговорности.
По-нататъшно осмисляне на процеса на достигане на личностна зрялост е възможно в перспективата на християнската антропология, според която съвкупността от външните атрибути не е адекватно на личността, и най-важното, нейното развитие представлява диалог между Твореца и творението в перспективата на една “синергия на съдействието” между човека и Божия промисъл за него.
Предназначение на човека, според св. Григорий Нисийски не е да остава в зародиш и целта на нашата природа не е младенческото състояние, нито следващите възрасти, в които последователно се обличаме, но това са само части от пътя, а цел и предел е възстановяването на първоначалното състояние.
Именно в контекста на християнската антропология развитието на личността не е самоцелно разкриване на пълния потенциал на личността, т. е. развитие по хоризонталната плоскост на света, на временното, а процес на възстановяване на повредената от греха човешка природа в перспективата на вечността.
Тази идея с особена сила прозвучава в богослужебните последования и молитвени текстове през периода на Великия пост.
Това е време на покаяние, когато векторът на нашата оценка се обръща навътре. Личният акт на покаяние е и първата стъпка по пътя към зрелостта.
“Господи, дай ми да виждам своите прегрешения и да не осъждам ближния” ежедневно отправяме сърдечната молитва на св. Ефрем Сирин през Великия пост.
“Християните са длъжни да се стараят никого да не осъждат нито явната блудница, нито грешника, нито безчинника, от никого да не се гнусят и да не правят разлика между хората” (преп. Макарий).
В подкрепа на необходимостта от самопознание и неосъждане на другия говорят и психологическите изследвания. В тях се описва интересен защитен механизъм, известен като проекция. Като отказваме да открием своите слабости, ние най-често ги приписваме на другите. В практиката на духовния живот се забелязва, че това, за което сме осъдили другите, скоро се проявява в нас.
“Страхувай се от навиците повече от врагове. Когато даваш на нуждаещите се, нека радостта на твоето лице изпреварва твоето дело. С болните боледувай, с грешниците проливай сълзи. Не изобличавай, разпростри дрехата си над падналия и го покрий с нея. Ако не си миротворец, не бъди поне любител на метежа” (св. Исаак Сирин).
Колкото и невинен и нищожен да ни се вижда, навикът може да се вкорени и да стане втора природа на човека. Така може да се окажем подменени, двойници на самите себе си. Навикът създава зависимост, зависимостта ни подхвърля в робство. Вътре в нас се появява господар, на когото ако не принасяме жертва не можем да съществуваме. Аналог на този факт откриваме в психологическата концепция за “съзависимостта”. Това е сложна последователност от поведенчески реакции, същността на която се свежда до това, че човекът се оказва безсилен да живее без нещо, което в крайна сметка не е свойствено на изначалната природа. Той устройва живота си, изхождайки от това, което изисква обектът на съзависимостта. Тук ясно се откроява грехът на идолопоклонничеството.
На тази двойственост и подмяна се противопоставя искрената, дръзновена и открита простота, за която говорят отците. Тя е онази вътрешна събраност, цялостност и интегрираност. Тук именно се открива “растежът”. Това е простотата на уверената и спокойна откритост, когато не е необходимо да се скрива нищо, излишно е да се изкривява.
Как да я постигнем?
Св. Йоан Златоуст пише, че не е достатъчно само човешкото усилие, ако няма помощ свише. И още няма полза от помощта свише, ако липсва лично усилие. От двете се изплита добродетелта.
На пътя на духовното съзряване се изправяме и срещу един от най-големите си врагове страха. Той има много лица. Съвременният свят е създал цяла индустрия, която се захранва от човешкия страх от загуба на имущество, работа, положение, връзки, здраве. Модерният човек гълта хапове за тонус, за отпускане, за заспиване, за отслабване или за натрупване на мускулна маса, приема антидепресанти и стимулатори и всичко това прави, за да се пребори с нарастващата тревога и страх. Зад многобройните лица на страха стои често дълбоко потиснатото и несъзнавано чувство за отдалечаване от Бога. То влече след себе си безнадеждността, предизвикана от опустощаващото разбиране за ограничеността на човешкото съществуване от смъртта.
Действителното, а не илюзорно освобождаване от страха, е свързано със страха Божий, роден в копнежа по Бога, който прави душата свободна, пълна с любов и божествено познание, според преп. Никита Стифат. Страхът, който лежи в глъбините на личността, е подобен на решетка над бездна, която предпазва от пропадане, но и възпрепятства проникването на лъча на любовта в глъбината на нашето несъзнателно. Зрелостта се характеризира именно с това, че страхът изчезва посредством неговото приемане и преобразяване. Енергията на тревогата се превръща в източник на смирението, творчеството, милосърдието.
Според психоанализата характерът на човека представлява система от защитни механизми, предназначени за съхраняване на човека и предпазване от осъзнаване на собствената смъртност.
Страхът е наш неизменен спътник през най-уязвимия период детството ние се уповаваме на близките си, в противен случай не бихме могли да живеем. Какво се случва в така наречената “трудна възраст”? Подрастващият започва да се уповава на себе си и колкото повече се страхува, толкова по-изразена е неговата защита. А защитата и формирането на характера се изразяват най-често с агресия, насочена срещу тези, които могат да помогнат. Защитата като самоутвърждаване може също да се проявява чрез създаването на миражи, от които личността не може да се освободи и я преследват през целия живот. Какви са тези миражи? Кариера и култ към удоволствието, тщеславно самолюбие или бягство в изкуствено създаден свят на наркотични халюцинации или “виртуална реалност”. При цялото им разнообразие те могат да бъдат сведени до две характеристики измамни са и крайни. Лъжовността на миража може да се покаже посредством възможността за повторение на картината, а в истинския живот всеки миг е неповторим. Като се отдаваме на поредната любовна авантюра или включваме отново компютърната игра, ние се намираме в съзнателна или несъзнателна самоизмама. Пътят към зрелостта е път към реалността. Реалността като даденост, а не към света, в който на нас ни е уютно. Зададената от Твореца реалност е безкрайна именно защото е вкоренена в Него.
Поддържайки тезата, че страхът възпрепятства достигането на зрелостта, ние можем да открием неговите лица, както в обсебените от печалбите бизнесмени и пристрастените към модата, така и във властолюбивите “князе на света” и терористите. Общото помежду им е неспособността да понесат свободата на безстрашното битие, да пристъпват свободно и смело. Те сами се осакатяват, като ампутират собствените си членове и на тяхно място поставят изкуствени. Техните патерици са мобилните телефони, преданите викове на фанатиците, сметките в банката, мускулите или бутилката алкохол. Всичко, което им помага да забравят осъществяването и предназначението си като богоподобно творение.
Подхранваните илюзии се вкореняват и стават уродливи израстъци на душата страсти. Впоследствие, придобивайки плътност, се оформят като черти на характера, от които страдаме самите ние и обкръжаващите ни, това са т. нар. психопатии.
Често преминаваме живота си обкръжени от мъглата на илюзиите и инерцията на рутината. Това в някакъв смисъл ни съхранява, но и възпрепятства да осмислим собственото си съществуване в контекста на вечността.
Неговата цел е съвършенството, към което ни води Божият образ в нас чрез богоуподобяване. “Човекът би бил съвършен, ако неговата природа не бе повредена от злото. Влечението към страстното и животинското още с раждането възпрепятства просияването на Божия образ от създанието, но той последователно извежда човешката душа от вещественото и животинското и я води към съвършенство.” Още според апостола това означава да съблечем ветхия човек и да се облечем в новия, обновен образ на Създателя (срв. Кол. 3:9-10). Като сваляме илюзорните защити и като възлагаме цялата си надежда на Този, Който “със смърт смъртта потъпка и на тия, които са в гробовете, живот подари”, ние се доближаваме до състоянието, за което говори апостолът: “Вече не аз живея, а Христос живее в мене” (Гал. 2: 20).