АНОРЕКСИЯТА се характеризира с поднормено тегло (най-малко 15% по-ниско от нормалното за съответния ръст и възраст), което се самопредизвиква от болните чрез гладуване или силно ограничаване на храненето, прекомерни физически упражнения, взимане на диуретични и разхлабващи лекарства или чрез самопредизвикано повръщане. Наблюдава се силен постоянен страх от наддаване на теглото.